Seo

2019 Seo Teknikleri

Dünya devi Google, ziyaretçilerine en iyi sonucu vermek için Web Sitelerinin sıralama Algoritmasını sürekli değiştirerek kullanıcılarına en mükemmel sonucu vermeyi amaçlamaktadır.
Önceleri yılda iki veya üç kez algoritma değişikliği yaparken şimdi ise her ay hatta her hafta bir güncelleme değişikliği ile ve çeşitli yeniliklerle karşımıza çıkıyor.
Google Bir siteyi siteyi değerlendirmek için 200’e yakın kriter kullanır. Bunlardan en önemlisi backlink dediğimiz başka bir siteden alınan bağlantılardı. Eskiden üst sıralarda yer almak istediğiniz anahtar kelimeye backlink çalışması yaparak istediğiniz sonuca ulaşırken şimdi ise durum tamamen değişerek backlink dışında diğer etkenlerde büyük bir önem kazandı.

2019 yılında gözlemlediğim ve beklediğim bazı değişiklikleri yazımın devamında detaylı olarak belirteceğim.
Tablet ve mobil kullanıcılarında ki artış Google’ın gözünden kaçmamış ve mobil uyumlu olmayan siteler için, Webmaster Tools aracı ile uyarılar göndererek ilerleyen günlerde responsive olmayan sitelerin sıralamada geri planda olacağının sinyalini vermekteydi.  Resmi blogunda bu konuda yayınlanan duyuruda arama algoritmalarının mobil uyumlu sitelerin daha üst sıralarda çıkacak şekilde 21 Nisandan itibaren değişeceğini söylüyor. Mobil uygulama içerikleri bile arama sonuçlarına dahil olacak. sosyal-medya-ve-seo
Schema Standartlarını kullanmayan siteler gerileyecek. Google,Yahoo ve Bing ile, ortak arama standartları oluşturmak için güçlerini birleştirerek farklı konular için geliştirilmiş yüzden fazla yeni işaretleme (markup) ile arama motorlarının web sitelerinde yer alan içeriği daha kolay anlayabilmelerini ve arama sonuçlarında daha uygun şekilde sunabilmelerini hedefleyen çalışma Schema.org sitesinde yayınlandı.
Bu olay arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmaları da büyük oranda değişmesine ve gelişmesine yol açacak olması açısından büyük önem taşıyor.
PageRank Algoritması çok büyük bir değişiklikle tekrar aktif olacak. Çeşitli webmaster formlarında konu ile ilgili değişik görüşler olurken bir çok kişi Pagerank puanlama sisteminin değişeceği ve eskisi gibi sıralamada etken rol alacağı ifade ediliyor.
En büyük kriter Sosyal Medya’nın Seo’ya etkisi olacak ve daha da önem kazanacak. Google artık Sosyal medyada en çok beğenilen, paylaşılan, konuşulan sitelere önem verecek. Sosyal Paylaşım siteleride artık algoritma değişti ve sürekli gelişiyorlar. Artık her paylaşılanlar herkese ulaşmayacak. Sosyal medyaya odaklı içerik üretmek, daha büyük kitlelere hitap etmek, kullanıcıların zevk alarak paylaşacağı, beğeneceği içerikler ekleyerek arama motorları için değil de kullanıcılara yönelik içerikler ekleyerek daha sosyal siteler hazırlamak Sitenizin seo olarak artı puan almasında etken olacak.
Son olarak kullanıcı davranışları, Web siteye kaç kullanıcı girdi. Aynı İP ‘den giren tekrar ziyaretçi sayısı ne kadar, Sitede ziyaret edilen sayfada kalma süreleri ne kadar gibi bilgiler önem kazanacak. Sitenizi Ziyaret eden kullanıcılar eğer ki Sizden memnun ise Googleda size gereken değeri verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı