Seo

Seo Uyumlu İçerik

Web sitelerinin kimliklenmesinde seo çalışmalarının yenilenmesi çalışmaları devam etmektedir. Temci olarak yapabileceğimiz ve yaptığımız tercihler üzerinde odaklanmak gerekir. Bu soruların her biri kimliklemeye seçenekler sunmaktadır. Belki bu sorulardan daha fazlası üretilebilinir. Ama bu dört soru sürekli sorulur ve anında pratik sonuçlar ve çağrışımlar alınır. İşe aşağıdaki kaynakları inceleyerek başlamak en doğrusudur.

  1. AACR2r2002rev.
  2. LC’nin yerel ve faydalı kural açıklamaları.
  3. Gerekli rehberler: CONSER Modül 31; İnternet Kaynaklarını kataloglama 2. basımı; PC öz standartlar.
  4. İşbirliği çalışmaları: OCLC, RI-IN ve OPACs.
  5. AUTOCAT ve kataloglama literatürü.

Bu kaynaklar kimliklemenin bilgi birikimini kapsar ve kütüphanecilik mesleğinin yayınlanmış temel kaynaklarından sayılırlar. Kimliklemeye başlarken dört ana konu önemlidir; Web sitesinde gördüklerimizi mi yoksa ifadeleri mi kataloglayacağız?

Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları, mevcut eseri kataloglamaktadır. Kataloglama kavramı oldukça derin ve geniştir. Yapılan işlemin standartlara uygun olması şarttır. Kimliklemeyi yapan tüm web’ i kimliklemek zorunda değildir. Kullanıcıları için önemli olan web sitelerini seçmelidir.

Kaynakların seçimi, kaynakların koleksiyonlarını verir. Seçilen kaynaklara bir şekilde ulaşılması gerekir. Kaynakları hangi seviyede kimlikleyeceğiz. Bunları, makale, konu ve dergi sıralamasında mı anlatacağız. Basılı kaynaklar hakkında bunlara benzer birçok kararlar verilmiştir. Artık web siteleri üzerine de bazı kararlar verilmelidir.

JSC’ nın Başkanı, seo‘ nun uluslararası standartlarda milyonlarca bibliyografik ve yazar kayıtları oluşturduğunu, üst verinin sağlanmasında elektronik materyallerin ve gelecek objelerin temel bibliyografik kontrollerini düzenlemeyi planladıklarını belirtmektedir. Seo kullanıcılara bugünün ve yarının ihtiyaçlarını sağlamaya devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu