Seo

Google Penguen 2.0 Algoritma Güncellemesi

İnternetin devi olan Google Web sitelerini arama sonuçlarında sıralarken çeşitli algoritmalarla bunu gerçekleştirmektedir. Özellike son bir yıl içinde sayısız algoritmayla aramalarda kaliteli siteleri ön plana getirmeyi hedefleyen, spam ve aşırı seo yapan sitelere ceza kesen Google 23 Mayıs 2013 gecesi devreye soktuğu Penguen 2.0 Güncellemesi ile deyim yerindeyse ortalığı toz duman etti.
Kazancını internet sektöründen sağlayan birçok webmaster ve Seo danışmanları sabah arama sonuçlarına baktıklarında sitelerinin geri sayfalara gittiklerini görüp dalgalanma olabilir diye fazla önemsemediler. Google Yetkililerinden olan Matt Cutts 2012 de aktif olan Penguen algoritmasının güncellendiğini ve aramalara yansıdığını ifade ederek bunun dalgalanma değil yeni bir algoritmanın sonuçları olduğunu ifade etti.
Türkiyenin en büyük webmaster platformu olan R10da bir çok wemaster güncelleme ile ilgili çeşitli şikayetlerde serzenişlerde bulunurken Son yıllarda yapılan en büyük güncelleme ile karşı karşıya geldiklerini dile getirmekte ve ilgilendikleri sitelerin neden gerilerde olduklarını anlayamadıklarını dile getirmekteler.Google-seo
Kimilerine göre Footer backlinkin eskisi kadar etkili olmadığı ifade edilirken kimileride Anchor Text ile elde edilen backlinkin etkisinin azaldığı ifade edilmekte…
Edinmiş olduğum izlenimlere göre; Url link vermek çok daha fazla değer kazandı. Özellikle Google +1 değeri de arttı. Ama facebook,twitter sinyallerinin değerini de düşürmüş. Google +1 önemli hale geldi. Google tekel olmaya çalışıyor sosyal medya da. Bunu algoritmasına da fazlasıyla yansıtıyor.
İçerikdaş sitelerden alınan linkler, alakasız sitelerden alınan linklerden çok daha değerli olmakla birlikte Googleın görme ve indexlenme süresi de kısadır. Aynı zaman linkin mutlaka indexlenmesi gerekemez işleme alması için Googleın arka planda indexlenmeyip sıralamada oynatan linklerden olmaktadır.
Penguen 2.0 Algoritma Güncellemesinin Sonuçları : Rekabet az olan kelimelerde keyword domain önemi bir hayli artmış. Fakat orta ve yüksek rekabetlerde gözle görülür keyword domain sinyallerinde belirgin bir artma söz konusu değil. Aynı siteye ait alt sayfaların sayfalarca olması biraz azaltılmış görünüyor.
Bu güncellemeden önce %60 anchor text %30 url %10 türevleri işe yararken şimdi %30 anchor text %50 % url link %30 alt sayfalara ve anasayfaya kasılan alt kelimelerin işe yarayacağını düşünüyorum. Göstergeler onu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu