Seo

Google Penguen Algoritması ve bilinmesi gerekenler

Google arama motoru milyonlarca web siteyi sıralamak için çeşitli sinyallerden oluşan algortimalarla değerlendirmeye almaktadır.
Google 24 Nisan 2012 de aramalara yansıttığı Ülkemizde olduğu gibi tüm Dünyada etkisini gösteren Penguen Algortirmasıyla webspam ile mücadelesinde ki kararlığını gösterdi. Bir çok site eski kurallar doğrultusunda inşaa edildiğinden dolayı sıralamalarda çok ciddi düşüşler yaşandı.

Google Penguen Algoritmasından Kurtulmanın Yolları : 
Başlıklarda kelime tekrarı yapmayın : Web sitemizin ana başlığı ve alt sayfaların başlığı da doğal olmalıdır. Yani başlığımızda seçtiğimiz kelimelerin tekrarından kaçınmamız gerekmektedir.
Örnek verecek olursak web sitemizin içeriği spor ayakkabı kelimesi ise bunu 3 kez tekrarlamak doğallık olarak algılanmaz spam olarak algılanır. Fakat bu kelimeyi 1 kere kullanıp 1 kez de çok yakın anlamlı kelimeler ile kullanabiliriz.
Site içi linklerde Manipülasyonu engelleyin: Yazılarınızın içinde tam eşleşen text linklerin sayısını çok fazla göstermeyin. Anahtar kelimeden çok sayıda aynı link sitenize zarar verebilir. Bunun yerine konunun içinde bahsettiğiniz ilgili başka konulara link verebilirsiniz ama aynı text linki sürekli kullanmayın.
Link çeşitliliğine önem vermenizi ve kullanıcı dostu yararlı linkler oluşturmanızı tavsiye etmekteyiz. (Anahtar kelime yerine; buraya tıklayın şu konumuza göz atın gibi bağlantılar olşturun.)
Sitenizi sadece arama motorlarına uygun olsun diye hazırlamayın, Bununla birlikte Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için de faydalı olacak şekilde hazırlayın.

Footer Linklerinizi Azaltın : Sitenizin en alt kısmında footer dediğimiz bölüme fazla Anchor text eklemeyin. Başka sitelere link çıkışını footer’dan yapmamanızı önermekteyiz. Penguen Algortimasından önce footer linkleri etkiliydi fakat artık değil hatta içeridaş olmayan sitelerden alınan linkler zararlı bile olabilmektedir.

Kaliteli Backlinkler kazanın: Sitenize gelen backlinklerin kaliteli olmasını dikkat edin. Kalitesiz backlinkler sitenize kalıcı zararlar verebilmektedir.
Backlink programları, otomatik olarak yorum atan linkler kullanmayın. Alakalı veye alakasız bir şekilde tamamen webspam olarak görünen yorum linklerinden uzak durun. Bunlar sitenize zarar verebilir. Forum imzalarında linklerin sayıları abartıldığında webspam olarak algılanabilir ve olası bir cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Yukarda bahsetmiş olduğumuz yorum ve forum backlinkleri kullanabilirsiniz. Aşırı derecede kullanmamanızı ve sürekli aynı kelimelere değil, kelimeleri çeşitlemenizi tavsiye etmekteyiz. Makale sitelerinden almış olduğunuz linklere de dikkat etmelisiniz. Sürekli makale paylaşılan sitelerden değil kaliteli onay gerektiren özgün olan sitelere yönelmenizi önermekteyiz.
Tekrarlanmayan İçerikler Oluşturun: Arama motorlarını kandırmak için benzer içerikleri farklı konular ile sitenize eklemeyin. Örnek olarak açıklamak gerekirse spor ayakkabı içerikli bir yazı yazıp faydalı olacak özgün bir içerik paylaştık. Daha sonra farklı olarak bayan spor ayakkabı ile ilgili bir konuda daha önce yazmış olduğumuz yazıya benzer içerikler oluşturmak tekrarlanan içerik olarak algılandığından, Web sitenizin kalitesini düşürmekle beraber kullanıcılar içinde rahatsız edici bir durum olur ve olası bir Google cezasına maruz kalabilirsiniz.
Sadece içerik oluşturmak için veya sadece anahtar kelime kullanmak için içerik oluşturmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu