Seo

Sosyal Medyanın Seoya etkisi

Sosyal Medya denildiğinde ilk akla gelen paylaşım sitelerinden olan Facebook ve Twitter gün geçtikçe kullanıcı sayılarını artırmakta ve hızlı bir şekilde büyümektedirler.

Ülkemiz de sosyal medya sitelerine giriş yapan kullanıcılar genelde vakit geçirme,oyun oynama, yazı ve fotoğrafları paylaşma ve birbirlerini takip etmek eylemindedir. Ücretsiz uygulamalar onlar için vazgeçilmez bir nimettir :)

Sosyal Paylaşım sitelerinin bu şekilde hızlıca büyümelerine Google kayıtsız kalmayıp, arama algoritmalarını, web site sıralama faktörlerini belirlerken bu iki platformdan da sinyaller aldığını belirtti. Bununla ilgili Google arama ekibinin yetkilisi Matt Cuttsun  yaptığı açıklamarda GoogleBot’un sosyal sinyalleri çok daha fazla değerlendirdiğini ve arama sonuçlarını direkt etkilediğini ifade etmişti.

Google son zamanlarda çıkarmış olduğu algoritmalarla doğal  paylaşımın etkisinin daha fazla olduğunu söyleyerek, insanların beğenerek ve kendi sayfalarında paylaşmış olduğu bağlantıların öneminden bahsetmektedir.


Sosyal Medyayı nasıl kullanabilirim ? 
Sitenizdeki içerikleri twitter’da yayınlayarak diğer sosyal medya hesaplarınızı da twittera bağlayarak bir zincir oluşturabilir, tek bir işlemle aynı anda bir çok sosyal medyada içerik ve sayfalarınızı paylaşabilirsiniz.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak site yöneticileri sitelerini daha fazla sosyalleştirmelidir. Sosyal paylaşım butonlarının siteye entegrasyonunun sağlanması, eğer yoksa sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Google+, Youtube vb) profillerinin açılıp bu platformlarda aktif olarak bulunulması Seo değerini olumlu etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Sitede yazmış olduğumuz içeriklerin kaliteli olması, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların aradıklarını bulma amacı sağlanmalıdır. Kullanıcı aradığı bilgiyi bularak daha çok paylaşılacağı için gerek sitenin gerekse paylaşılan sayfanın sosyal seoya etkisi süper denecek kadar pozitif değerdir.
Sosyal Paylaşım sitelerinde paylaşılan linklerden sitemizi ziyaret eden kullanıcılar da Social SEO değerimizi pozitif  olarak etkilemektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu