Genel

50 Bin TL hibe için başvuru şartları nelerdir?

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 64. Hükümet Eylem Planlarında açıklanan genç girişimcilere verilecek olan 50 Bin TL hibe için başvuru şartları nelerdir? Başvuru nasıl yapılacak konularında yazımızın devamında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Edinilen bilgilere göre 50 bin TL’lik hibeden yararlanma şartları KOSGEB’in Girişimcilik Destek Paketi kapsamındaki şartları taşıyacak. 29 yaşına kadar alınabilecek girişimcilik desteklerinden faydalanabilmek için KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alınması gerekiyor. Sonrasında proje hazırlanacak. Devlet kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlere verdiği 50 bin liralık desteği karşılıksız verecek. Yeni iş kuran gençler 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan her gencin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması sağlanacak. 50 bin liralık hibe üzerine, yeterli gelmemesi durumunda 100 bin lira faizsiz kredi de verecek.

Şartlar:
Kanun Tasarısı taslağına göre, bu destekten; ticari hayata ilk defa atılan ve bu faaliyeti dolayısıyla ilk defa tam mükellef statüsünde gelir vergisi mükellefi olanlardan 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olanlar yararlanacak. Devlet desteği, ticari hayata başlanılan ilk vergilendirme döneminden itibaren üç vergilendirme dönemi için uygulanacak. Genç girişimci, ticari faaliyetinden üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın, o yıl uygulanan asgari ücretin yıllık tutarı kadar kısmına yüzde 15 vergi oranının uygulanması sonucu bulunacak vergi tutarını beyannamesinde hesapladığı vergiden indirecek. Bu uygulama ile kendi işini kurmak için ticari hayata atılan gençlerden devlet 3 yıl süreyle vergi almayarak vazgeçtiği vergi tutarını girişimci gence bırakıyor. Ona paraya ihtiyaç duyduğu ilk yıllar için maddi destek veriyor.

Başvuru Nasıl Yapılacak?: Projeye ilişkin tüm detaylar 24 Aralık’ta yapılacak Girişimcilik Ödül Töreni’nde açıklanacak.
Konu hakkında ki görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu