Genel

Sıcak Satış Programı

Sıcak Satış Yapmanın Sırrı

Sıcak Satış Programı nedir

Sıcak Satış Programı, sahada satış yapan veya sipariş alan firmaların stok ve ekip yönetimi için geliştirilmiş yazılımlardır. Piyasalarda her zaman arz talep dengesi lafını duyarsınız. Arz ve talep dengesi oluşmazsa ya üretici batar ya da tüketici. Bundan dolayı arz talep dengesini kurmak bir üretici için veya bir sektör için çok değerli. İster tarımsa ürün üretimi olsun ister sanayi ürünü olsun arz talep dengesi stok yönetiminin olmazsa olmazıdır.

Sanayi üretiminde sektöre yön veren firmalar bunu yapabilirken tarımsal üretimde devletin bunu yapması kaçınılmazdır. Bu denge kurulmadığı zaman patates bir yıl üreticiyi sevindirirken ertesi yıl üreticisini üzmektedir.

Üretimde yapılan bu dengeleme satışta da yapılmak zorundadır. Stok yönetimi burada ortaya çıkıyor. Birçok tarım ürünü bölgesel olarak senede bir kere alınabilirken bir yıl boyunca satışa devam etmektedir. Burada stok yönetimini doğru yaparak piyasaya yeterli ürün arzı sağlandığı sürece piyasadaki fiyatlar ne aşırı artacak ne de aşırı düşerek üreticisini üzmeyecektir.

Sıcak Satış Yönetimi

Stok yönetimini ön muhasebe (ERP) programları ile yaparken saha da bu ürünlerin satışını yapmak için sıcak satış veya araçta muhasebe programları kullanılmaktadır.

Sıcak satış programı kısaca ürünlerin sabah kamyon veya kamyonetlere yükleyerek sahaya çıkıp alıcı ile temas ederek satış yapma işlemidir. Ürünler direk olarak alıcıya ulaşır ve satış işlemi gerçekleşir.

Sıcak Satış ProgramıSıcak satışı yönetmenin bir sürü yolu varken son yıllarda kağıt kalemden kurtularak el terminalleri ile bu yapılmaya başlandı. İlk uygulamalarda çok büyük Windows CE veya Mobile işletim sitemine sahip yapılan bu cihazlar barkod okuyucular ile desteklendi. Yanında araç muhasebe yazıcı setleri kullanıldı. Araç muhasebe setleri ilk uygulamalarda kablo ile bağlanırken ilerleyen yıllarda bluetooth teknolojisi ile bağlanmaya başladı. İl el terminalleri tamamen offline çalışıyor satışlar ofise dönünce kablo bağlantısı ile stok yönetim programına aktarılıyordu. Daha sonraki yıllarda wi-fi ile daha sonra da 3g ve 4g teknolojisi ile gprs üzerinden stok yönetim programlarına satışlar akmaya başladı.

Sıcak Satış Programı Kullanmak

Hayat hızlanıyor dünya değişiyor. Siz değişen bu dünyada ne kadar yer alıyorsunuz. İlk uygulamaları Windows el terminalleri ile yapılan sıcak satış programları günümüzde Android el terminali, tablet, telefon veya Ios tablet ve telefonlar üzerinde geliştirilmeye başlandı.

Devletimizin de çıkarmış olduğu yeni kanunlar ile e-arşiv fatura, e-fatura ve e-irsaliye uygulamaları bu değişimi hızlandırdı. Mobil araç yazıcı setlerine olan ihtiyaç tamamen sona erdi mini bel printerları bu işin çözüm odağı oldu. Gelecek yıllar içinde online sistemlerin daha da gelişmesi ile yazıcı ve kağıt kullanımının tamamen ortadan kalkmasını bekliyoruz.

Sıcak Satış Programı Neden Offline Olmalı?

Sıcak satış programlarını online veya offline olarak kullanmak mümkün.  Satış sahada yapılırken -2,-3.katlarda ürün teslimleri yapılmakta, sıcak satış programları ile evrak düzenlenmekte. Buralarda 4g teknolojisi genelde çalışmıyor ve stok miktarlarına ulaşılamıyor satış faturası veya irsaliyesi düzenlenemiyor. Ama kendi üzerinde database barındıran el terminali programı ile offline olarak satış işlemi tamamlanıp ilgili e-irsaliye veya e-fatura kesildikten sonra mobil printerdan çıktısı alınmakta internet bağlantısı kurulduğu anda ise online stok programı e-irsaliye ve e-fatura otomatik olarak yüklenmektedir.

Offline sıcak satış programları artık hibrit bir yapıda çalışmakta satış faturası veya irsaliyesi offline olarak düzenlendikten sonra kayıt işlemi bittiği zaman online olarak ön muhasebe programına kayıt olmaktadır. Sahadan gelen siparişler sipariş bölümüne satış faturaları satış faturalarına irsaliyeler ise irsaliye bölümüne entegre olmakta hayatı ciddi anlamda hızlandırmaktadır. Kağıt kalem ile yapılan hatalar ortadan kalkmakta stok yönetimini ve fiyat yönetimini en doğru hale getirmektedir.

Sıcak Saha Satış Programı

Sahadaki personeliniz gerçekten müşteriyi ziyaret etmiş mi, hangi aracı kullanarak satışa çıkmış, kullanılan aracın kilometresi, bakım zamanı, muayene zamanı gibi bir çok veriyi sıcak satış programı üzerine yükleyerek gelebilecek trafik cezalarından kurtulmak, araçlarınızı daha verimli hale getirmekte sahada satış yapan firmaların çok dikkat etmesi gereken unsurlar.
Kaynak : https://www.workgroup.com.tr/sicak-satis-programi.html

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu