Genel

Online Stok Programı

Online Stok Takibi

İşletmeler En Çok Nereden Gol Yiyor?
Online Stok Programı :
Bir çok kişi güzel hayallerle kurduğu firmasını yaşatmak ve büyütmek için ailelerine ayırdığından çok daha fazla zamanı işletmesine ayırmaktadır. Ama sadece işletmeye zaman ayırmak ona bir evlat gibi davranmak onu yaşatmak ve büyütmek için yeterli olmuyor.

Michael E. Gerber Girişimcilik Tutkusu isimli kitabında bunu çok güzel özetliyor. Bana göre her firma açan kişi bu kitabı okumalı. Bin bir güçlükle biriktirilen küçük sermayeler heba olmakta, yapılan işler piyasaya ve devlete büyük borçlar oluşturarak geleceğini ipotek altına almakta. Eğer bir kişi firma kurmaya karar verdi ise önce bir kursa tabi tutulmalı gelir vergisi nedir, stopaj nedir KDV nedir öğrenmeli; bütün bunlardan sonra stok takibi nasıl yapılır, cari takibi nasıl yapılır, paranın değeri nedir gibi ön muhasebeyi anlatan bir kurs ile işletme açabilir belgesi verilmeli.

Yapılan araştırmalara göre yeni kurulan küçük şirketlerin %20’si ilk yıl içinde iflas ediyor. %50’si ise 5 yıl içinde kepenkleri indiriyor.
Çok güzel hayallerle başlayan iş fikirleri neden bu hale geliyor. Bu devlet istatistik kurumları tarafından ve iş dünyası tarafından incelenmeli ve üzerine düşülmeli.

Online Stok Yönetimi

Online Stok ProgramıBiz bundan sonra konunun stok yönetimi tarafına değinmek istiyoruz. Stok yönetiminin doğru ve düzgün bir şekilde yapılamaması da bir işletmeyi aşağı çeken ve batıran unsurların başında geliyor.

Stok yönetimini doğru yapabilmek için sahip olunması gereken iyi bir stok programına ihtiyaç vardır. Ama piyasadaki en iyi program bile olsa stok kurgusu iyi kurulmazsa bir işe yaramaz.

Online Stok Kartı Açmak

Stok kartı açılırken disiplin içinde açılmalı. Doğru stok kodları kullanılmalı, stok isimleri düzgün ve anlaşılabilir şekilde verilmeli. Stok kategorisi doğru şekilde oluşturulmalı; ana grup, alt grup ve reyon tanımlamaları yapılarak stok kategorisi doğru şekilde kurgulanmalı. Bu kurgu doğru şekilde başlamazsa satın alma ve sipariş verme esnasında olsun satış ve sipariş alma aşamasında olsun hatalara sebep olabilir.

İyi bir stok takip programında ürünün eşdeğer ürünleri ve rakip ürün tanımlamaları yapılmalı. Bunlar satın alma aşamasında ve fiyat değişiklik aşamasında personelin işini çok kolaylaştırmakta ve hataların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Eşdeğer ve Rakip Ürünler

Eşdeğer ürün tanımı satın alma aşamasında x marka makarnanın burgusunu aldınız, bu üründe indirim olmuş ama diğer çeşitlerini almadınız tüm x marka makarna fiyatlarının değişmesini sağlamakta unutulmaların önüne geçmektedir.

Rakip ürün tanımı ise x marka makarna satın almasında y marka makarna ile kıyaslama yaprak satış rakamlarına, kar oranlarına, stok seviyelerine bakarak pazarlık gücünüzü artırmakta ve doğru bir satın almayı kolaylaştırmaktadır.
İyi kategorize edilmiş ve doğru açılmış stok kartları raporlamayı ve karlılığın ölçülmesini çok kolay hale getirmektedir.

Online Stok Takip  Programı

Ölçülebilir ve izlenebilir olmanın en kolay yolu disiplinli bir çalışmadan geçmektedir. Disiplini sağlamak kağıt kalem ve hesap makinesi ile yapmak işletmeyi bir yere taşımıyor. İhtiyacınız olan iyi bir stok takip yazılımı satın almak ama bundan daha iyisi her yerden ulaşılabilen online çalışan online stok takip programını kullanmaktır. Bu size ciddi para tasarrufu sağlarken internet olan her yerden kullanılabilen bir online stok programı satın alma aşamasında olsun satış aşamasında olsun patronların ve personelin en büyük yardımcısı olacaktır.

En değerli hazinelerinizden birini emanet ettiğiniz ön muhasebe programını alırken ve kiralarken iyi bir analiz ve iyi bir eğitim şart.

Futbolda gol yiyince maçı kaybederken firmada gol yiyince firmayı kaybediyorsunuz. Kazanmak için Teknolojinin İşe Dönüştüğü Nokta da Workgroup online stok programı sizin en yakın dostunuz olacak.
Kaynak : https://www.workgroup.com.tr

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu