Biyografiler

Funda Eryiğit Kimdir? Biyografisi

Funda Eryiğit

Funda Eryiğit kimdir? Nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.
Karadayı adlı dizide rol gereği yetimhanede büyümüştür. Hayatta tek güvendiği kişi, Murat’tır. Murat 18 yaşına gelince yetimhaneden ayrılırken oda onunla beraber çıkar. Yıllar geçtikçe Belgin Kabadayı aleminde korkulan, sözü geçen biri hale gelir.

Funda Eryiğit Biyografi

Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusudur. 6 Kasım 1984 yılında Hollanda Zwolle’de doğmuştur. Aslen Samsun Bafra’lıdır. Çerkes ve Gürcü kökenlidir. İstanbul da yaşamaktadır. 1.66 cm boyunda ve 53 kilodur. Lise eğitimini Kadir Has Anadolu Lisesi’nde görmüştür. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden, sonra da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Bir Röportajında ailesinin engellemesine rağmen oyuncu olduğunu ifade etmiştir.
İlk oyunculuk deneyimi Charlie’nin Teyzesi adlı tiyatro oyunudur. Daha sonra Orman Postacısı adlı oyunla Tiyatro Alkışta profesyonel tiyatroya başlamıştır. Bir Kümes Müzikali, Senin Elin Nerdeydi adlı tiyatro oyunlarında da rol almıştır.
2008 yılında “İş Arıyoruz” adlı sinema filmindeki Aslı karakteriyle de televizyon ve sinema kariyerine ilk adımını atmıştır. Canım Ailem adlı dizide başarılı performansı ile dikkatleri üzerine çeken Funda Eryiğit, Uçurum ve Eski Hikaye adlı dizilerde de rol almıştır.

Ödülleri : İstanbul Devlet Tiyatrosunun 2012-2013 sezonunda sahnelediği Sessizlik adlı oyunda 18.Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödüllerinde müzikal/komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. 17. Afife Tiyatro Ödüllerinde en iyi kadın oyuncu dalında aday olmuştur.
Rol aldığı filmler: Tereddüt, Yok Artık, Limonata, Ev
Rol aldığı Diziler :Canım Ailem,İstanbul’un Altınları, Uçurum, Eski Hikaye, Karadayı, Gecenin Kral,çesi, Poyraz Karayel, Mehmed: Bir Cihan Fatihi, Can Kırıkları, Hakan: Muhafız, Bir Başkadır, Son Yaz
Sosyal Medya Hesapları : twitter.com/fundaeryigit -instagram.com/fundaery
Tavsiye yazılar : Melike İpek Yalova Kimdir – Bergüzar Korel Kimdir

Funda Eryiğit Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu