Biyografiler

Barış Arduç Kimdir

Barış Arduç

Barış Arduç kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında merak edilen detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Barış Arduç Biyografi

Barış Arduç kimdir : Türk oyuncu ve eski modeldir. 9 Ekim 1987 tarihinde İsviçre’nin Scherzingen şehrinde dünyaya gelmiştir.  1,87 boyundadır. Annesinin ismi Gülay, Babasının ismi ise Erol’dur. Baba tarafından Ordu Fatsa’lı, anne tarafından Artvin Arhavi’lidir.  Ailesiyle birlikte 3 yaşında Türkiye’ye taşınmıştır.  Ortaokulu ve lise 1. sınıfı Bolu’da okuduktan sonra, lise 2. sınıfta ailesiyle beraber İstanbul’a gelerek ortaöğrenimini burada tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra Kayseri Erciyes Üniversitesi Spor Akademisini kazandı fakat ilk yılında okula adapte olamayınca İstanbul’a geri döndü. Aktif olarak yüzme, dalgıçlık, futbol, basketbol, hentbol gibi spor dallarıyla uğraşmasının yanı sıra Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na bağlı olarak Şile ‘de 8 yıl cankurtaranlık yaptı. Oyunculuğunun yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine duyduğu hassasiyetle de tanınan Barış Arduç, bu sebeple birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermektedir.

Tiyatro sanatçısı Ayla Algan ile tanıştıktan sonra profesyonel oyunculuğa adım attı. Sadri Alışık Tiyatrosu’nda teatral eğitimine katıldı ve profesyonel oyunculuğa adım attı. Arduç, ilk kez 2009 yılında yayınlanan “Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinde küçük bir rolle kamera karşısına geçti.
2011 yılında Küçük Hanımefendi, Dinle Sevgili ve Pis Yedili gibi dizilerde yardımcı oyuncu olarak oynamıştır. 2012 yılında Benim İçin Üzülme adlı dizide Ahmet Avcıoğlu karakteriyle adından söz ettirdi. Dizide sadece ilk bölümde oynayan geri kalan bölümlerde flashback olarak yer alan Arduç’un, 17-18 yaşlarında spor tutkusu olan ve Trabzonspor’da futbol oynamak isteyen bir genci canlandırdı.
2013 yılında Cansu Tosun gibi isimlerin yer aldığı Bugünün Saraylısı dizisine 5. bölümden itibaren dahil oldu.

Barış Arduç, 2014 yapımı Sadece Sen adlı sinema filminin son sahnesinde Emin karakterini oynayarak ilk sinema filmi deneyimini yaşadı.
2014 tarihinde vizyona giren Deliha adlı sinema filminde Cemil karakterini canlandırdı. Barış Arduç, ilk başrol deneyimi olan Racon: Ailem İçin adlı dizide Tekin Atan karakterini canlandırdı.
2015 yılında Kiralık Aşk adlı dizide Elçin Sangu gibi isimlerle birlikte oynadı. Dizide Ömer İplikçi karakterini canlandıran Arduç, oynadığı karakterle Türkiye ve Orta Doğu’da büyük bir hayran kitlesi elde ederken birçok ödülünde sahibi oldu. 2015 yılında Derimod firmasının reklam yüzü oldu.
2019 yılında Kuzgun dizisinde başrol oynadı. 2020’de Aras Bulut İynemli, Erkan Kolçak Köstendil gibi isimlerin yer aldığı  Çukur adlı Arık Böke Erdenet karakterini canlandırdı.
2021 yılında Netflix’te yayınlanan Kulüp dizisinde İsmet Denizer karakterine hayat verdi.
2021-2023 yılları arasında ise TRT 1’de yayınlanan ve başrolünde yer aldığı Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci sultanı Sultan Alp Arslan’ı canlandırdı.

Arduç, oyunculuğu ile birçok ödül ve adaylık elde etti. Ayrıca, modellik kariyeri boyunca da birçok ünlü markanın reklam yüzü oldu.
2020 yılında Gupse Özay ile evlenmiştir. Fenerbahçe taraftarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu