Biyografiler

Tarkan Kimdir Biyografisi

Tarkan Tevetoğlu

Tarkan kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, biyografisi ve hakkında merak edilen detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Tarkan Biyografi

17 Ekim 1972 Tarihinde Almanya’nın Frankfurt Alza kasabasında doğdu. Karamürsel de Klasik Türk Müziği eğitimi almaya başladı, daha sonra Üsküdar Musiki cemiyetine katıldı.
İstanbul plak ile çalışmalara başlayan Tarkan 1992 yılı sonlarında ilk yine sensiz adlı Albümle piyasa giriş yaptı. Özellikle Albümde ki Kıl oldum abi şarkısıyla ünlenen mega starımız 900 bin satış rekoru ile bir anda Ülkenin gündemine oturdu.
Minik serçe lakaplı Sezen Aksu’nun da katkılarıyla Acayipsin adlı albümüyle başarısını perçinleştirerek Türkiye ve Avrupa da birçok konser verip almış olduğu eğitim sayesinde ve yorumlarıyla Dünya starı olma yolunda önemli adımlar attı. Bu albümü Türkiye de 2,5 milyon, Avrupa da ise 950 satış yaparak alanında yine rekorlar kırdı.
Dil eğitimi almak için Amerika Newyork’a gittiği dönemlerde ünlü prodüktör Ahmet Ertegün ile tanışarak beraber yeni projeler için çalışmalara başladı.
1977 de Ölürüm sana adlı albümüyle yine rekor rakamlarla satış yapılarak Adını Tüm dünyaya duyuran popçumuz kendi müzik şirketi olan HİTT prodiksiyonu kurdu.
Üniversal tarafından albüm olarak hazırlanan Ölürüm sana adlı hit parça ve Şımarık şarklarıyla Fransa da 6. Belçika da 2. sıraya kadar yükseldi. Türkiye’den ilk kez bir sanatçının rekor satışlarla Avrupa da bir çok yerlerde konser vermesiyle ilklere imza atmayı başardı.

Bu başarıların ardından Vatani görevini yerine getirmek için Türkiyeye gelen sanatçımız aynı yıl içinde depremzedeler yararına konser verip Askerliğini tamamladı.
2001 de kuzu kuzu adlı single beş değişik versiyonla piyasaya sürüldü. Daha sonra Nazab Öncel besteli Hüp ile hayranlarının karşısına çıkan megastar, 2002 yılında Turizm Bakanlığı tarafından Türkiyenin tanıtımlarına katkıda bulunmak için Türk milli takımıyla beraber Koreye gitti. Şımarık adlı şarkısı Stella Soleil trafından ingilizce olarak okundu daha sonra Kiss kiss adlı düzenlemeyle Holly Valence listelerde 1 numara oldu.
Dünya starı olma yolunda ilerleyen Tarkan, 2001 yılında Pepsi ile gerçekleştirilen sponsorluğun ardından, çekimleri Kapadokya’da yapılan Turkcell in Hazır Kart reklamlarında yer aldı. Özgürlük İçimizde adlı bestesini de seslendirdiği aynı proje kapsamında Tarkan-Özgürlük Yolcusu takvimi piyasaya sunuldu. 2004′te petrol şirketi OPET’in reklamlarında yer aldı. 2006 Yılında da Avea sponsorluğunda bir dizi konser verdi.

Tarkan yeni serüvenlere yelken açmak üzere, 2005′in Ekim ayında uzun zamandır beklenen İngilizce Bounce (Zıpla) single’ını Türkiye ve Avrupa’da yayınlandı. 2006′nın Nisan ayında Come Closer adlı ilk İngilizce albümünü dünya piyasasına sürüldü, ve albümünden Start The Fire (Yak Ateşi) şarkısına ikinci single’ı çıkarttı.

Single ve remix albümleri haricindeki altıncı türkçe albümü Metamorfoz 26 Aralık 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm hakkında gelen ilk yorumlar, klasik Tarkan nağmelerinin aynı kaldığı, ancak müzik altyapısının klavye/elektronik ağırlıklı olarak değiştiği yönünde. Albüm 10 gün içinde 350 bin satış rakamına ulaştı. 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır. 14 Kral Müzik Ödülü, 6 Altın Kelebek Ödülü ile bir Dünya Müzik Ödülü bulunmaktadır.
2016 yılında Pınar Dilek ile evlenmiştir.
Sosyal medya adresleri :instagram.com/tarkan/

Tarkan fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu