Biyografiler

Özlem Ağırman Kimdir? Biyografisi

Özlem Ağırman

Özlem Ağırman Kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında merak edilen detaylar…

Öykümüz Üsküdar’da başlar, “İlk konserini 4 yaşında verdi” desek yeri var. Annesi hemen her gün pencereye oturtur minik prensesini. O da evlerinin karşı apartmanındaki üniversiteli abla ve ağabeylerine söyler şarkısını; Berkant’ın ‘Atlı Karınca’sını…

Aslına bakarsanız müzisyenlik genlerini anne tarafından aldığı besbelli. Udunu elinden düşürmeyen dedesinin vokalleri dayıları, teyzeleri ve annesi olmuş yıllarca. Özlem Ağırman, müzik yaşamına 6 yaşında mandolin çalarak başlar. 10’unda gitarı alır eline, 15’inde de udunu…
Sonrasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde matematiğini öğrenir müziğin.Portedeki notaları tanıyordur ama bir de usulüyle terennüm etmenin vakti geldiğine inanır. Dost meclislerinde şarkılar söylemek zamanıdır şimdi…

“BU SESİ HERKES DUYMALI”

Ortaokul yıllarında Türk Sanat Müziği’nin değerli isimleri Melahat Pars, Semahat Özdenses, Necdet Tokatlıoğlu ve Afitap Karacan’dan özel şan ve nazariyat dersleri alır. Kadıköy Musiki Cemiyeti’nin konserlerinde korist değil, daha çok solist olur ve başarıyla verir ilk sınavını. Bu arada Türk Halk Müziği sanatçısı Nurettin Çamlıdağ ile Amir Ateş, genç kızın ailesine “Evladınız muhakkak sahnede olmalı, bu sesi herkes duymalı” der. Der demesine de o yıllarda konservatuar eğitimine izin çıkmaz babasından. Böylece eğitim hayatını Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde tamamlar. 10 yıllık memuriyetinin ardından iş kariyerine de dünya evine girdikten sonra eşiyle birlikte devam eder.

Evli ve iki çocuk annesi olan Özlem Ağırman’ın yüreği bir türlü kopamamıştır müzikten. Şehir plancısı olmasına rağmen hep içinde bir ukde olarak kalır Türk Sanat Müziği’ne dair yapmak istedikleri, hayalleri… Günlerden bir gün evlatları için bir hatıra albümü yapmaya karar verir. Vokal koçu Şeniz Erdinç ile şan derslerine başlar yeniden. Tıpkı eski günlerdeki gibi… Tatlı bir telaşı vardır artık. Ekip arkadaşları, yorumuna hayran kalır. Bu sesin saklı kalmaması yönünde ısrarcı olurlar. Emeğe saygısı olan sanatçı, kıramaz arkadaşlarını ve dolayısıyla çalışma, bir hatıra albümü olmaktan çıkmıştır artık.

YÜREĞİNİZE DOKUNACAK EZGİLERÖzlem Ağırman

Albümdeki şarkıları, ailesi ve Türk Sanat Müziği’ne gönül veren herkese armağan eden Ağırman “Bu albüm benim hayatımı da bambaşka bir yere taşıdı” diyor. Birbirinden değerli birçok eserin yer aldığı çalışmada ‘Sevmekten Kim Usanır’ı eşi, anneciğinin bebekliğinde kulağına ‘ninni’ gibi fısıldadığı ‘Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın’ı da kızları için söyledi. Büyük aşk yaşayıp birer yıl arayla vefat eden dayısı ve yengesi, ayrıca tüm sevip de kavuşamayanlar için ‘Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim’i seslendirdi.

Stüdyoya girdikten hemen sonra eşini kaybeden kuzenine ‘Ne Çıkar Bahtımıza’ diye seslendi. Anne ve babası için de ‘İnleyenNağmeler’i okudu. “Albümümde mutlaka bir Sadettin Kaynak şarkısı olmalı” düşüncesinden hareketle ‘Enginde Yavaş Yavaş’ ve ‘Leyla Bir Özgecandır’ adlı ustanın iki değerli eserine yeniden hayat verdi. ‘Dün Gece Yar Hanesinde’ türküsünü isetınılarının kendisini ilahi bir hisse taşıdığına inandığı için çalışmasında yer açtı.

İLK KLİP ‘BEN SENİ UNUTMAK İÇİN SEVMEDİM’E

‘Hayat Veren Nağmeler’in yapımcılığını ve prodüktörlüğünü Sultan Öztürk,aranjörlüğünü de Suat Aydoğan üstlendi. Ayrıca Aydoğan, çalışmanın yönetmenliğini de Şükrü Büyükçınar ile birlikte yaptı. Albümün ilk klibi ‘Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim’ ise ünlü yönetmen Kemal Başbuğ imzasını taşıyor. Aynı zamanda başarılı bir şehir plancısı olan Özlem Ağırman’ın fotoğraflarını da Zeynel Abidin Ağgül çekti.
Resmi sitesi : www.ozlemagirman.com/
Facebook Sayfası : https://www.facebook.com/ozlemagirmanofficiall
Twitter adresi : https://twitter.com/ozlemagirman

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu