Genel

Hz. Mehdiyi nasıl tanırız? Fiziki özellikleri nelerdir?

Hz. Mehdi; ahir zamanda gönderileceği Peygamber Efendimiz (sav) tarafından müjdelenmiş, Müslümanları zulüm ve sıkıntı ortamından kurtaracak, yeryüzündeki fitneleri ortadan kaldıracak, tüm dünyaya barış, adalet, bolluk, huzur, mutluluk ve refah getirecek kutlu bir şahıstır.
Peygamberimiz (sav)den aktarılan sahih rivayetlere göre Hz. Mehdi, Hz. İsa ile buluşacak, Allahın izniyle yegane hak din olan İslam ahlakının yeryüzüne hakim olmasına vesile olacaktır. Peygamber Efendimiz (sav)in hadislerinde kıyamete yakın bir zamanda yaşanacak olan ahir zaman hakkında çok detaylı bilgiler ve işaretler yer almaktadır. Peygamberimiz (sav)in verdiği bilgilere göre, bu dönemde birbiri ardınca pek çok önemli olay gerçekleşecektir. Ahir zamanın ilk devresinde dünyada büyük bir bozulma ve karmaşa hüküm sürecek, ikinci aşamada ise gerçek din ahlakının yaşanmasıyla birlikte yeryüzünde barış ve huzur hakim olacaktır.
Hz. Mehdinin çeşitli özellikleri Peygamber Efendimizin hadislerinde şöyle bildirilmiştir:
Ehl-i beytimden ismi ismime mutabık olan bir kişi Arablara malik oluncaya kadar dünya sona ermeyecektir. Mehdi ben(im neslim) dendir. O açık alınlı ve ince burunludur. Çekik gözlüdür.  Dişleri parlaktır. Kaşları kavislidir.  İki kaşı arasında küçük bir çukur vardır. .Cildi parlaktır. Saçları parlaktır. Sakalı bol ve sıktır. Rengi arap rengi gibidir. Orta boyludur. Çıktığında 30’lu yaşlarında olacaktır.  İlerleyen yaşlarında da genç görünümlü olacaktır. Omzunda nübüvvet mührü(ben) vardır. Sağ bacağında siyah bir iz vardır. Sırtında yaprak şeklinde bir ben vardır. Bedeni ve sesi çok güçlü olacaktır.
Dünyayı zulümle dolduğu gibi adaletle dolduracak ve yedi sene hüküm sürecektir. Sizden ona kim yetişirse, kar üzerinde sürünerek dahi olsa ona gelsin. Ona katılsın. Zira o, Mehdidir. Allah Hz. Mehdi’yi bir gecede ıslah edecektir. Bir gecede Mehdinin ıslah edilmesi sözü ise Cenab-ı Hakkın kendisine kutup mertebesinin verilmesine işarettir. Bu dereceyi çalışmakla, uğraşmakla kazanamaz. Yüce Mevlanın Kuran-ı Kerimde belirttiği gibi Hz. Peygamber (sav)e verilen bu lütuf, Hz. Mehdiye de verilmiştir.

Kıyamet alametleri göz önünde bulunduğunda Hz. Mehdi’nin gelmesinin çok yakın olduğu tahmin edilmektedir.  Hatta, günümüz din bilginleri Mehdi’nin 1980’li yıllarda çıkmış olduğu, ancak henüz insanların onu tanımadığı yönünde söylemleri bulunmaktadır.
Efendimiz şöyle buyurmaktadır: Eğer dünyadan bir gün bile kalsa, Allah, O (Hz. Mehdi) idareyi ele alıncaya kadar o günü uzatırdı. Hz. Mehdi insanlar tarafından çok sevilecektir.  Hadislerde, Hz. Mehdinin döneminde onun adından çokça bahsedileceği ifade edilmektedir. Bu da, Hz. Mehdinin isminin dünyanın dört bir yanına ulaşacağını göstermektedir.  Hz. İsa Mehdi’nin arkasında namaz kılacaktır. Hz. Mehdi müminlerle beraber Beytül Makdisde sabah namazı kılarken, o sırada nüzul eden Hz. İsayı takdim edecek ve Hz. İsa ellerini onun omuzuna koyarak, Namazın kaameti senin için getirildi, bu yüzden sen kıldır diyecek ve nihayet Hz. Mehdi, Hz. İsa ve müminlere imam olarak namazı kıldıracaktır.
Hadiste, Hz. Mehdinin bir yılının insanların 20 yılına bedel olduğu haber verilmektedir. Hz. Mehdi insanların uzun yıllardır yapamadıkları işleri çok kısa sürede halledecektir. Her konuya çok hızlı, akılcı, hikmetli ve kalıcı çözümü bulacak ve uygulayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu