Genel

Genel Sağlık Sigortası Borç itiraz Dilekçesi Örneği

SSK borç iptal dilekçesi nasıl yapılır, Gss prim borcu nasıl iptal edilir?

Hiç haberiniz olmadan Genel Sağlık Sigorta borcunuz olabilir. Bu nedenle e-devlet ve buna benzer diğer internet sitesi kaynaklarından borcunuzun olup olmadığını araştırın ki daha sonra buda nerden çıktı diye donup kalmayın.
Eğer Genel Sağlık Sigortası prim borcunuz olup şikayet etmek istiyorsanız yazımızın devamında paylaşacağımız itiraz dilekçe örneğini incelemenizi tavsiye etmekteyiz.
1 Ocak 2012 tarihinde Yeşil Kart sahipleri dahil Genel Sağlık Sigortası herkes için zorunlu hale getirildi. Birçok kişi kendi başvurusu ve bilgisi dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edildiği, prim borcu olduğu, gelir testine başvurması gerektiği yönünde SGK’dan tebligat ve ödeme emri almaya başladı.
Bu durumdan kurtulmanın üç yolu vardır.
Re’sen GSS tescil işlemini ve prim borcunu iptal ettirmek
Sosyal Güvenlik Kurumu yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerini uygularken, bazen re’sen Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilmemesi gereken kişiyi sistem üzerinden re’sen GSS’li olarak tescil edebilmekte ve prim borcu çıkarabilmektedir. Bu tescil hatalı yapılmışsa bunu iptal etme yollarına başvurulmalıdır.
Buna göre:
• Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde anne veya babası üzerinden GSS yardımlarından yararlanmaktayken, yeni eğitim- öğretim yılına ait öğrenci belgesi Kurum’a verilmediği için;
• Sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılmak ve sigortalılık niteliğini kaybetmiş olmakla beraber, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne- babası veya eşi üzerinden GSS yardımı alma hakkı olduğu Kurum’ca bilinmediği için;
Daha önce bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babası üzerinden GSS yardımlarından yararlanmaktayken, işe girmesi veya evlenmesi nedeniyle bu hakkı kaybeden, ancak daha sonra işten ayrılması veya boşanması nedeniyle anne veya babası üzerinden GSS yardımı alma hakkı olduğu Kurumca bilinmediği için; bazı kişiler Kurum tarafından re’sen GSS’li olarak tescil edilmekte ve prim borcu çıkarılmaktadır. Buradaki örnekler çoğaltılabilir.
Gelir testine başvurmak
Yukarıda belirtilen kişiler dışında kalan, yani Kurum’un yaptığı re’sen GSS tescil işlemi yerinde ve doğru olan kişilerle ilgili olarak tek yapılması gereken ise gelir testine başvurarak gerçek gelirini tesbit ettirmektir. Zaten Sosyal Güvenlik Kurumu re’sen GSS’li olarak tescil ettiği kişilere, hem tescil işleminden haberdar olmaları hem de bir ay içerisinde gelir testi için başvurmaları gerektiğine dair bilgilendirme yazısı yani gelir testine müracaat bildirimi göndermektedir.
Gelir testi ile ilgili başvurunun, re’sen GSS’li olarak tescil edilen kişinin ADNKS’de (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde) kayıtlı ikâmetinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılması gerekmektedir. Gelir testi için başvuru yapılacak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın adres ve diğer iletişim bilgilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın “http://www.aile.gov.tr” veya “http://www.sydgm.gov.tr/tr/vakif” web adresinden ulaşılabilir.
İtiraz etmek
GSS prim borcunun haksız ve yersiz olduğunu düşünen kişi itiraz yoluna başvurabilir. İtirazın öncelikle, prim borcunun tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde Kurum’un ilgili ünitesine dilekçe ile yapılması gerekir. İtiraz en geç 30 gün içinde Kurum’ca karara bağlanır. İtirazın Kurum’ca reddi hâlinde, kararın tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde yetkili iş mahkemesine başvurulabilir. Ancak, mahkemeye dava açılması Kurum’un takibini durdurmaz.
GSS prim borcunun ertelenmesi veya taksitlendirilmesi
Her ay tahakkuk ettirilen (çıkarılan) Genel Sağlık Sigortası prim borcu, kişinin herhangi bir sağlık yardımı alıp almadığına, Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanıp yararlanmadığına bakılmaksızın tahakkuk ettirilmektedir. Bu nedenle ilgili kişinin hiçbir sağlık yardımı almamış olması, Genel Sağlık Sigortası’ndan hiç faydalanmamış olması, hatta GSS’li olduğunu sonradan öğrenmesi, şu anki düzenlemeler çerçevesinde, o kişi adına çıkarılmış olan GSS prim borcunu hiçbir şekilde etkilemez, prim borcunun miktarında herhangi bir değişiklik yapılması veya borcun silinmesi talep edilemez. Genel Sağlık Sigortası prim borcu da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun diğer prim alacaklarıyla aynı hükümlere tabi oluğundan, 6183 sayılı kanunun 48. maddesine göre tecil ve taksitlendirilmesi mümkündür.
Genel Sağlık Sigortası Borç itiraz Dilekçesi Örneğini indirmek için tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 25 yasina kadar af olan donemde af olmus borcun tekrar geri gelmesini biri aciklasin

  2. 1992 yılında emekli sandığına tabi çalışmaya başladım 2014 agusts ayın da emekli oldum. ama bana 2012 yılında GSS borcu çıkmış bu nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu