Sağlık Haberleri

Şeffaf Diş Teli Tedavisi

Şeffaf Diş Teli

Eğer çene ve ağız yapınız uygunsa Diş Hekiminin önermesiyle şeffaf plak tedavisi yapılabilir.
Şeffaf plaklar ısıyla şekillendirilmiş özel malzemelerden yapılmaktadır. Konum olarak insanlar ile sık sık iletişim halinde olan, sürekli göz önünde olan kişiler ve klasik tel tedavisi dışında alternatif arayan kişiler için ideal bir tedavi yöntemidir. Belirli zaman dilimlerinde çıkarılabilmekte ve değiştirilebilmektedir. Tedavi görmek isteyen her yaştan bireylere bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Şeffaf Diş Teli tedavisinin Avantajları

Tedavi esnasında acı, ağrı ya da sızı ile olmaması Hastaların Şeffaf Aparey kullanmayı tercih etmede önemli bir faktördür.
Dişiniz ile uyum içerisindedirler. Diğer tedaviler gibi tedavi süresince peltek konuşmalar olmaz, konuşmanızı etkilemezler. Kişiye özel olarak hazırlanan Şeffaf plaklar, istenildiğinde çıkarılıp takılmasıyla ve değiştirilme özelliği ile kullanımı kolaylaştıran, uzaktan bakıldığında fark edilmemesi özelliği ile en çok tercih edilen ortodonti tedavileri arasına yer almaktadır.  Klasik tellerin görüntüsünden rahatsız olan kişiler için mükemmel bir tedavi yöntemdir. Diş Hekimi kontrolünde özel günlerde, önemli toplantılarda kullanmama seçeneği bulunmaktadır.

Şeffaf Diş TeliDişlerinizi fırçalarken, yemek yerken çıkarma şansınız vardır. Bu tedavi yönteminde tel ya da braketler kullanılmaz. Dişiniz periyodik bir şekilde istenilen duruma getirilir.

Şeffaf plakların dezavantajı Tedavi süresi klasik diş teli tedavisine göre daha fazladır. Bunun nedeni ise istenildiğinde çıkartılıp kullanmamaktır. Hızlı bir sonuç için günde en az 18-20 saat plakların dişte kalması gerekmektedir. Bunu dışında şeffaf plakların kişiye hiç bir zararı ve yan etkisi yoktur.

Şeffaf diş Teli Fiyatları

Not : TDB tarafından yayınlanan 2024 Tedavi Ücret Tarifesinin güncel halidir

  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Hafif) (Plak Ücreti Hariç) : 26.255 TL
  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Orta) (Plak Ücreti Hariç) : 36.250 TL
  • Şeffaf Plaklar ile Ortodontik Tedavi (Ağır) (Plak Ücreti Hariç) : 49.310 TL

Tedavi yönteminde plaklar kişiye özel olarak tasarlandığından ve diğer yöntemlere göre daha uzun bir tedavi süreci olduğundan fiyatlar pahalıdır. Kişinin dişleri, çene yapısı şeffaf plak fiyatlarında etkili bir faktördür. Tedaviyi gerçekleştirecek Ortodontistin popülerliği, tedavi yapılacak olan polikliniğe göre de fiyatlar değişmektedir.

Şeffaf Diş Telleri hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi Süresi : 
Şeffaf Diş teli Tedavi süresi diğer tedavilere göre uzundur. Diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerinin gerekliliğine göre, ortodontistin planına göre süre değişebilir. Kişinin gerekli hassasiyeti göstermemesi, plakları sürekli çıkarması da süreyi etkilemektedir.
Tedavi süresinde düzenli kontroller çok önemli bir husustur.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

  • Dişlerinde yamukluk ve diş dizilimlerinde bozukluk olan kişilere
  • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun çene konumu bozuk olmayan kişilere
  • Diş aralarında çok büyük boşluk bulunmayan kişilere
  • Çene kemiğinde gömülü diş bulunmayanlara
  • Estetik kaygısı olan, dış görünümüne önem gösteren, klasik metal diş teli tedavisi istemeyen kişilere Şeffaf iş teli tedavisi yapılabilir.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodontist tarafından kişinin tam kapsamlı ağız ve çene muayenesi yapılır.  Tedavi yaptıracak olan kişinin dişlerin ölçüler alınarak laboratuvara gönderilir. Elde edilen değerler bilgisayar ortamına aktarılır. Her ölçüden 3 Plak üretilir.
Programlarla dişinizin nasıl bir pozisyona geleceğini inceleyebileceksiniz. Plaklar kullanıldıktan sonra dişlerde düzelmeler olacağı için tekrar ölçüler alınarak  hastanın bütün dişleri düzelene kadar yeni plaklar üretilir.
Tavsiye yazılar : Diş Teli FiyatlarıLingual diş teli fiyatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu