Sağlık Haberleri

Lingual Ortodonti

Lingual Diş Teli Fiyatları

Lingual Ortodonti Fiyatları ve tedavi hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.
Dişlerinde çarpıklık olan kişiler için pek çok seçenek var, Estetik görünümüne önem veren kişiler için ideal olan Lingual ortodonti tedavisidir.
Lingual ortodonti nedir ve diğer tedavi türlerinden farkları nelerdir?
Lingual diş telleri dişlerin ön yüzüne değil de arkasına yerleştirilir. Görünmez diş teli ve içten diş teli olarak da bilinen bu tedavi yöntemi dişlerini düzeltmek isteyenler için mükemmel bir alternatiftir.
Lingual ortodontinin en büyük avantajı, braketlerin görülmez olmasıdır. Birisi dikkatlice ağzınıza bakarsa, yakın incelemelerde ancak görülebilir. Diğer türlü kimse farketmez.
Lingual diş teline alışmak ve dişlere takılması zor olabilir. Tedavi süresi boyunca periyodik kontroller diğer ortodonti tedavilerinden daha uzun sürer.
Sert, yapışkan gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar yediğiniz besinleri parçalara bölerek tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Diğer ortodonti tedavilerinde olduğu gibi Lingual ortodonti tedavisinde de dişlerin doğru pozisyonda olmalarına yardımcı olmak için, dişlere hafif ve kesintisiz baskı uygulayarak çalışır. Tedavi, ortalama 18-36 ay sürmektedir.

Lingual Ortodonti Fiyatları

Göz önüne alınması gereken en büyük faktörlerden biri malzemelerin maliyetidir. Diğer diş tel tedavilerine göre daha pahalıdırlar. Tedaviyi yapacak olan ortodontiste göre, polikliniğe göre, Ülke ve ile göre de fiyatlar değişkenlik gösterebilir.
Lingual diş telleri materyallerin ve laboratuar hizmetlerinin maliyetinden ötürü, diğer tedavilere nispeten daha pahalıdır.
Not : Hastanın bulunduğu yerde (işyeri, konut, hastane v.b.) yapılan tüm uygulamalarda ücretler %50 oranında artırılır. (Aşağıda ki bilgiler TDB,  sitesi 2023 Fiyat Listesinden alınmıştır.)

2023 Lingual Diş teli fiyatları

  • Sabit Pekiştirme Aygıtı (Lingual Retainer) : 2660 TL
  • Lingual Braket Tatbiki (Tek Diş) : 595TL
  • Lingual Ataçman Tatbiki : 625 TL
  • Lingual Ark : 2.060 TL
  • Lingual Teknikle Angle Sınıf I Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi : 9535 TL
  • Lingual Teknikle Angle Sınıf II Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi : 12.090 TL
  • Lingual Teknikle Angle Sınıf III Anomalilerinin Ortodontik Tedavisi : 14.775 TL

Lingual ortodontiLingual Diş Teli Tedavisi Süresi ?

Lingual diş teli tedavi süresi diğer tedavilere göre bir kaç ay daha fazla süre alabilir. Dişlerin arka tarafından uygulanan baskı ile ön taraftan uygulanan baskı farklı olduğu için tedavi süresi değişmektedir. Hastanın çene yapısı, farklı diş tedavilerine ihtiyacı olup olmaması ve hekimin tedavi planı da süreyi etkilemektedir.

Kimlere Uygulanır?

Alt ve üst çene problemi olan kişiler, Alt çene bozukluklarıyla dişleri önde olan kişiler, Dış görünümüne öne veren Estetik kaygısı olanlar , Seçenek olarak Bu tedaviyi isteyen herkese uygulanabilir.

Bakımı nasıl olmalı ?

Ortodonti tedavilerinde ağız hijyeni, diş fırçalama ve düzenli kontrol çok önemlidir. Ortodontis tarafından Size tavsiye edilen yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerinizi günde en az iki kez iki dakika fırçalamak gerekmektedir. Dişler arasında kalan gıda parçaları temizlenmezse tedavi süresi uzar hatta tedavi başarısız olur.
Sonuç olarak, ağız ve diş temizliği, kişinin tedavisi için kritik öneme sahiptir. Günde iki kez fırçalama plak oluşumunu ve diş çürümesini önleyecektir.
Konu hakkında sorularınızı merak ettiğiniz tüm bilgileri  yorum olarak yazabilirsiniz.
Tavsiye yazı :  Diş Teli Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu