Biyografiler

Murat Boz Kimdir? Biyografisi

Murat Boz

Murat Boz kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Murat Boz Biyografi

7 Mart 1980 tarihinde Zonguldak Karadeniz Ereğli de doğmuştur. İlk ve Orta okul eğitimini burada görmüştür. Katılmış olduğu yetenek sınavlarında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini kazanarak 4 yıl yatılı okudu.  Daha sonra Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen Liseler Arası Müzik ve Halk Oyunları Yarışmasının birincisi oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesinden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarına başladı. İlk olarak Emel Müftüoğlu’na vokalistlik yapmıştır. Ayrıca Tarkan başta olmak üzere bir çok ünlü isme vokalistlik yapmıştır. Piyano, ney, davul, keman çalabilmektedir.

Solo kariyerine 2006 yılında çıkardığı “Aşkı Bulamam Ben” single ile adım atmıştır. Daha sonra ilk stüdyo albümü maximum adlı albümü satışa sunarak bir çok müzik ödülünün sahibi oldu.
2008de ilk EP çalışması olan Uçurum ile Türkiye resmî listesinde beş numaraya kadar yükseldi. 2009 başında ikinci stüdyo albümü Şansı yayımladı. Albümdeki “Para Yok”, “Özledim”, “Her Şeyi Yak”, “Sallana Sallana”, “Gümbür Gümbür” ve “Buralardan Giderim” şarkılarına klip çekti.
2007 yılında Altın Kelebek Ödüllerinden, İstanbul FM Altın Ödüllerinden ve Kral TV Video Müzik Ödüllerinden En İyi Çıkış Yapan Sanatçı kategorisinde ödül aldı.

2010 da “Hayat Sana Güzel” single’nı satışa sunduktan sonra, Mayıs 2011 de üçüncü stüdyo albümü Aşklarım Büyük Bendeni yayımladı. Albümdeki “Geri Dönüş Olsa” ve “Kalamam Arkadaş” şarkıları ile zirveye yerleşti.
Van depremi mağdurlarına yardım için Aralık 2011 de düzenlenen Van İçin Pop konserinde sahne aldı.  2012de Greenpeace tarafından Kuzey Kutbunun korunması amacıyla düzenlenen kampanyaya destek verdi, kampanya için çekilen filmin Türkçe olarak seslendirilmesinde görev aldı.

Bunların yanı sıra 2010 dan bu yana çeşitli firmaların reklam filmlerinde oynadı, 2012 yılında yer aldığı bir reklam dahilinde yapılan yarışma sonucunda seçilen kişiler “Soyadımsın” şarkısının klibinde rol aldı. Murat Boz, 2013 yılında “Vazgeçmem” singleını tanıttı. Kasım 2014’de, Büşra Pekin ile başrollerini paylaştığı Hadi İnşallah vizyona girdi. Çeşitli firmaların  markaların Reklam yüzü olan başarışı sanatçı,  O Ses Türkiye programında jürilik yapmıştır. Dönerse Senindir (2016) ve Öldür Beni Sevgilim (2019) filmlerinde başrol oynamıştır.
Sosyal medya adresleri : twitter.com/muratboz – instagram.com/muratboz
Murat Bozun Rol adlığı Filmler: Hadi İnşallah (2014) Kardeşim Benim (2016) Kara Sevda (2016) – Konuk Oyuncu
Murat Bozun Ödülleri : Ödülleri arasında dört Altın Kelebek Ödülü ve iki Kral Müzik Ödülü bulunmaktadır.
Tavsiye yazıHadise Açıkgöz kimdir

Murat Boz Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu