internet

Facebook Etiketleme Virüsü Nasıl Temizlenir?

Son zamanlarda Facebook da ortaya çıkan etiketleme virüsünden nasıl kurtuluruz? Virüsü nasıl temizleriz? sorularına cevap almak için yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu edinmiş olduğumuz bilgileri Sizlerle paylaşmaktayız.
Günlerdir bunla uğraştım ama çok güzel video oldu. İzlerseniz çok sevinirim arkadaşlar,isminizin de geçtiği popüler televizyon programlarından bazılarına katıldığınızı ve destek istediğinizi yazan videolar ve “duvarımda bir video paylaştım, izleyip beğenir misin? şeklinde görülen virüslere Arkadaş listenizdekileri de ekleyerek etiketleme yapılmaktadır. Eğer Sizlerinde duvarlarında bu virüs dolaşıyorsa başka arkadaşlarınızın gönderilerinden birini tıklamışsınız demektir.
Facebook etiketleme virüsünden kurtulmak için öncelikle gereksiz uygulamalardan kurtulmamız gerekiyor.Ne olduğunu bilmediğiniz uygulamaları kaldırmanızı önermekteyiz.
Uygulamaları nasıl kontrol edilir ?
Ayarlar > Hesap Ayarları > Uygulamalar yönergesini takip ederek açılan sayfada kullandığınız uygulamaları göreceksiniz. Burada güvenmediğiniz uygulamaları kaldırmalısınız.
Uygulamaları temizleyince sorun hala devam ediyorsa, söz konusu virüsün tarayıcınız üzerinden çalıştığını söyleyebiliriz.
Bu durumda tarayıcınızı sıfırlamanız gerekmektedir. Chrome veya Firefox tarayıcınız nasıl sıfırlayacağınızı aşağıda görebilirsiniz.
Firefox:
1-) Yardım > Sorun Giderme Bilgileri >Firefox Tarayıcısını Sıfırla yönergesini izlediğinizde tarayıcınız baştan başlar ve ilk gün kurulum ayarlarıyla tekrar açılır. bu işlem sonunda yer imleriniz ve site tercihleriniz değişmez

2-) Araçlar > Eklentiler > Eklentiler sekmesinde ki bilmediğiniz veya kullanmadığınız eklentileri kaldırmalısınız.
3-) Alternatif olarak Firefox’u bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.
Chrome:
1-) Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar > Kullanıcı Ekle > Yeni kullanıcı adı ve kaydet. Yeniden açılan Chrome penceresinde Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar > Kullanıcı ekle kısmında yeni oluşturduğunuz profil dışındak profilleri silin > Chrome’u tekrar başlatın.

2-) Sağ üstteki üç çizgi > Ayarlar >Uzantılar sekmesi altındaki bilmediğiniz ve kullanmadığınız uzantıları kaldırmalısınız.
3-) Alternatif olarak Chrome’u bilgisayarınızdan kaldırıp tekrar kurabilirsiniz.

ÖNERi: Facebook’ta etiketlenme ayarlarınız da onayınız olması gerekmekte, Bu düzenlemeyi şu şekilde yapabilirsiniz:

Ayarlar > Gizililk arları >Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları > Zaman Tünelime Kimler Birşey Ekleyebilir? > Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler, zaman tünelinde gözükmeden önce onayına sunulsun mu? > Açık, olarak olması gerekmektedir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu