Sağlık Haberleri

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Fiyatları (2024), Zirkonyum kaplama tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.
Zirkonyum kaplama, dişlerin fiziksel yapısındaki bozuklukları düzeltmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Daha çok kişilerin estetik bir görünüm kazanması amacıyla yapılır ancak bunun yanında dişlerin daha işlevsel hale gelmesi açısından da önemli bir tedavi biçimidir.
Zirkonyum Diş Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır. Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında ve gülüş tasarımını düzenlemekte kullanılabilir.

Neden Zirkonyum Kaplama Tedavisini Tercih Etmeliyim?

Diğer kaplama yöntemlerine göre daha az maliyetlidir. Bu yüzden kullanımı oldukça yaygındır. Doğal diş görünümünü çok yüksek ölçüde yakalar. Diğer porselen kaplama tedavi biçimlerinde az da olsa görülen yapaylık zirkonyum kaplama da tamamen yok olur.

Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?

Bilgisayar destekli cihazların bulunduğu laboratuvarlarda hazırlanır. Kaplama yapılacak dişlerin alınan ölçüleri bilgisayara girilir. Daha sonra istenilen ölçülerdeki diş, bilgisayar eşliğinde zirkonyum levhalarına el değmeden kesilip şekillendirilir.
Şekillendirilen zirkonyum alt yapısı üzerine uygun renkte seramik yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Dişler kesildikten sonra dişlerin 3 boyutlu hali, ağız içi tarayıcılarla ve kameralarla elde edilen bilgiler bilgisayarda planlama yapıldıktan sonra, cad cam sistemine veriler gönderilir. Bu sistemle zirkonyum blokları el değmeden porselen dişlerin alt yapısı olarak hazır hale getirilir. Hazırlanan zirkonyum alt yapısı, porselenin işlenmesi için laboratuvara gönderilerek dişlere son hali verilir. Son olarak da özel yapıştırıcılar ile dişe daimi adapte edilir.

Zirkonyum Diş Fiyatları 2024

Zirkonyum kaplama fiyatları her tıbbi ve cerrahi müdahalede olduğu gibi hastanın durumuna, kaç adet zirkonyum kaplama yapılacağına ve tedaviyi uygulayacak uzmana göre değişkenlik gösterir. Kesin bir rakam almak için bir uzmana başvurulmalıdır.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Tedavi öncesi hastanın beklentileri ve uzman önerileri doğrultusunda hastaya en uygun tedavi biçimi seçildikten sonra zirkonyum kaplama yapılır.
Tedavi öncesinde hastanın ağız ve diş temizliği sağlanmalıdır. Tedavi sonrasında ise rutin ağız ve diş bakımlarının yanı sıra diş ipi kullanılmalıdır. Tedavi sonrasında her 4-6 ayda bir uzman kontrolü gerekmektedir.

Zirkonyum kaplama
Zirkonyum kaplamaların dezavantajı var mıdır?: Uzun dişsiz aralıklar arka bölgelerde kırılma ihtimali artacağından tavsiye edilmez.

Tedavide öncelik olarak dişin estetik olmasına özen gösterilir. Estetik ön planda olduğundan dişin fonksiyonları konusunda çok fazla detaya gerek yoktur. Bu yöntemi daha çok görselliğe önem verenler tercih etmektedir.

Zirkonyum uygulaması kullanılan malzeme sayesinde hem azı hem de ön dişlere kolaylıkla kullanılabilir. İmplantta ise böyle bir şans yoktur. Uygulama sadece arka dişlere gerçekleştirilir.
İmplant diş uygulaması hazırlanan yapay diş çene kemiğine vidalandığı için daha fonksiyonludur. Zirkonyum diş uygulaması ise işlevden ziyade görünüm olarak daha gerçekçi durmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir Tedavi midir?

Tedavi esnasında genellikle lokal anestezi kullanılır bu yüzden ağrı hissedilmez ancak tedaviden sonra oluşacak ağrılar için uygun ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Ağız Kokusuna Neden Olur mu?
Yapısı itibariyle metal içermediğinden insan vücuduna daha kolay adapte olur ve ağız kokusu yapmaz.

Zirkonyum Kaplama Kansere Neden Olur mu?
Bu tür söylentiler halk arasında oldukça yaygındır ancak bu söylentiler bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Zirkonyum Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Kişilerin ağız ve diş yapısı farklı olduğundan bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak uygun bakımlar yapıldığında gayet uzun süreli kullanılabilen bir maddedir. Fakat kişilerin ağız ve diş yapıları sürekli değiştiğinden zamanla zirkonyum kaplamaları da değiştirmek gerekebilir. Ortalama ömrü ise 10-12 yıldır.
Zirkonyum Kaplama Tedavisi Hangi Yaş Gruplarına Uygulanabilir
Ağız ve diş yapısının gelişimini tamamlayan bireylere uygulanmasında bir engel yoktur. Ancak ağız ve diş yapısının gelişimi her bireyde farklılık gösterir ortalama 18-21 yaşlarında bu gelişim tamamlanır.

Zirkonyum Diş Kaplaması Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • İstek ve şikayetlerinizi rahatlıkla iletebileceğiniz, diyalog kurma yeteneği mevcut olan işinde uzman bir hekime başvurmaya dikkat etmelisiniz.
  • Diş hekimine ne istediklerinizi düzgünce ifade etmeli ve gerekli ise görsellerden de yararlanarak somut bir ifade gerçekleştirmelisiniz.
  • Diş sağlığı kadar diş eti sağlığının da önemli olduğunu göz ardı etmemeye özen gösterin. Diş ve diş eti aynı anda sağlıklı olursa estetik bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Zirkonyum kaplama Fiyatları ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İlgili Makaleler:
Diş Teli Fiyatları İmplant Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu