Sağlık Haberleri

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Tüm Detayları

Kulaklarda en sık rastlanan şekil bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak, kulakların olması gerektiğinden biraz daha açık şekilde durması haline denir. Kulakların açık durmasıyla birlikte kulak kıvrımlarının az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş olabilir, bu durumda kulak kepçesi bir kaşığın iç yüzü gibi daha düz bir görünüm alır. Kulaktaki şekil bozukluğunun hamilelik sırasında bebeğin anne karnındaki duruş ya da bebeklik çağında yatış pozisyonu ile ilgisi yoktur. Bebeklik döneminde kulakları düzeltmek için başın etrafından kulakları sargı ile yatırmaya çalışmanın hiçbir yararı yoktur.

Kulak estetiği

Kulak işitme organımız olarak varlığımızı sürdürebilme, yaşam kalitesini sağlama, iş hayatı ve sosyal ilişkilerin düzenlenmesi açısından çok büyük öneme sahiptir. Kulağın işlevsel öneminin yanı sıra yüz estetiği açısından da yüzdeki diğer organlarla uyumluluğu sağlayan estetik değeri vardır. Kulak estetiği, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir, hem fiziksel hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Kepçe kulak tedavisi

Kepçe KulakKepçe kulak tedavisi için uygulanan tek yöntem, kulak kıvrımları yoksa kıvrımları oluşturmak, kulağa olması gerektiği şekilde geriye doğru yatırıcı girişim uygulamaktır. Kepçe kulak tedavisi için en uygun tedavi yaşı okul çağı öncesi 5-6 yaşlardır. Çocuk okula başlamadan tedavisi yapılmalıdır. Aksi takdirde çocuğun kulaklarının şekli arkadaşları arasında konuşma, dalga geçme ve alay etme konusu olur. Kendisi ile dalga geçilen, alay edilen bir çocukta aşağılık kompleksi ile beraber buna eşlik eden ruhsal sorunlar da ortaya çıkar. Her anne babanın gözünde kendi çocuğu en güzel, en kusursuz çocuktur. Her anne baba, çocuklarını koşulsuz bir şekilde sevdiğinden, çocuğun kusuru da olsa onu görmezden gelirler. Anne babalar çocuklarında tedavi konusunda gereklilik hissetmez, arayış içine girmez. Bu nedenle çoğu kişinin tedavisi bu yaşta yapılmamış, daha ileri yaşlara kalmıştır. Ancak kulak ameliyatı de her yaşta yapılabilir.

İple kepçe kulak estetiği

Kepçe kulak düzeltme için uygulanan yöntemlerden bir tanesi, ameliyat sayılmayacak kadar küçük bir girişim olan iple kepçe kulak estetiği yöntemidir. İple yapılan kepçe kulak estetiği sırasında kulakların arka yüzü uyuşturulur, deri altından geçirilen ipler ile kulak arkaya doğru çektirilerek sabitlenir. Ancak bu yöntemde iplerin gevşemesine bağlı olarak kulaklar zaman içinde eski haline dönebileceğinden çok garantili bir yöntem sayılmaz. Kulak kıvrımları zayıf olan kişilerde ayrıca kıvrımları oluşturmak üzere kıkırdağın şekillenmesi gerektiğinden bu yöntem yetersiz kalır.

Kepçe kulak ameliyatı

Kepçe kulak ameliyatı, adayın yaşına bakılarak genel anestezi altında da yapılabilir, lokal anestezi altında da yapılabilir. Erişkin yaşta olanlar sadece kulağı uyuşturarak lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Ancak çocuklar, ürkek ve hırçın davranabileceklerinden dolayı cerrahın rahat çalışabilmesi için genel anestezi altında ameliyat edilir. Ameliyat, her bir kulak için yaklaşık 30-40 dakikadan toplam yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3 gün boyunca kalacak olan bir bandaj saracağım. Ameliyattan sonra ağrı hissedebilirsiniz, ancak bu ağrı sizi rahatsız edecek kadar şiddetli olmayacak. İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyattan 3 gün sonra kontrole geleceksiniz. Kontrol sırasında bandaj açılacak, bandaj açıldığında kulaklarınıza baktığınızda hafif şişlik ve morluklar görebilirsiniz. Bunlar normaldir. 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyat yerini kendi kendine eriyen gizli dikişlerle kapatacağım için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşamayacaksınız. Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açar. Kepçe Kulak ameliyatıBu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatı tekrardan yapmak gerekir. Operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekilleri bozulmaz.
Bu ameliyat, sadece kulağın dış görünüşünü düzeltmekle kalmaz, psikolojik durumunuzu da düzeltir. Artık kulaklarınızı örtmek için saçlarınızı uzatmak zorunda kalmazsınız.

Kepçe kulak olma sebepleri aramalarına cevap olarak öncelikle belirmek gerekir ki, hastanın kulaklarının kepçe olması genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Kişinin bebeklik çağlarında kulaklarının katlanmış şekilde üzerine yatmış olması vb. durumlar ileride böyle bir handikap oluşmasına neden olmamaktadır. Bayanlarda ve erkeklerde görülen kepçe kulak problemi kişinin herhangi işitme kaybı yaşamasına sebebiyet vermemektedir. Ancak özellikle küçük yaşlardaki hastalarımız için önemli psikolojik riskleri barındırmaktadır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Ameliyat öncesi kan sulandırıcı (aspirin vb.) ilaçlar 4-5 gün öncesinden bırakılır. Ancak daha önce doktorunuzun verdiği reçete ile kullandığınız ilaçlar varsa bu konuda hekiminize bilgi vermeniz doğru olacaktır. Ameliyat öncesi hastanemizde geleceğiniz gün fondöten vb. yüz makyaj malzemeleri kullanmaması önerilir. Erkek hastalarımız için ameliyat günü jöle vb. saç ürünlerini kullanmadan gelmeleri rica edilir. Ameliyattan en az 1 saat öncesinde hastanemizde bulunmalı, eğer kendinizi gergin hissediyorsanız size rahatlatıcı hafif bir ilaç verilebilir.

Hangi Teknikler Kullanılır?

  1. Klasik Yöntem Kepçe Kulak Ameliyatı (Önerilen)
  2. İple Kepçe Kulak Estetiği

Nasıl Yapılır?

Hastalara ameliyat hakkında bilgi verirken süreci en anlaşılır hale getirmek için doktorlarımız şu tanımı yapmaktadır. Klasik yöntemle kepçe kulak ameliyatı, dışa doğru açılmış olan kulak kıkırdağının uygun ölçülerde eksiltilerek tekrar başa yakınlaştırılması amacıyla yapılır. Kepçe kulak düzeltme ameliyatı, kulak arka dibinde bulunan fazla kıkırdağın alınarak kulak arkaya ve başa doğru yaslanması şeklinde özetlenebilir. Plastik cerrahi doktorunuzun tecrübesi ve titizliği operasyon sonuçlarını direkt etkileyen faktörler arasında yer alır.

Anestezi

Lokal ve genel anestezi eşliğinde yapılabilen bu ameliyat için tercih hakkı size kalıyor. Ancak doktorunuz herhangi bir risk göreceği istisnai durumda (panik atak) genel anestezi için size öneride bulunabilmektedir.

Ne Zaman Ameliyat Olmak Gerekir?

Uzman hekimlerin ortak kanısı ile kepçe kulak ameliyatı yaşı alt sınırı 6 yaş olarak belirlenmiştir. Bir insanın kulak gelişimi 6 yaşın sonunda tamamlanmaktadır. Ameliyat grubu olarak 7-8 yaş ve üzeri tüm hastalar kepçe kulak operasyonu olabilmektedir. Kepçe kulak operasyonunu olumlu yada olumsuz etkileyen herhangi bir mevsim yoktur. Ameliyat tarihi hastanın başvurması ve kendisine uygun zaman aralığıyla ilgilidir.

İyileşme, Ağrılar ve Ameliyat İzleri

Ameliyatı olduğunuz gün bir kaç saat istirahat sonrası aynı gün evinize dönmeniz mümkündür. Anestezinin etkisinin operasyondan sonra da devam etmesi sebebiyle ilk saatler ağrı hissetmezsiniz. Anestezi etkisi ortadan kalkmaya başladığında yaşam kalitenizi düşürmeyecek, iş hayatınızı etkilemeyecek oranda hafif bir ağrı hissi oluşmaya başlar. Basit ağrı kesici ile bu durum kolayca suspense edilir. Tedaviyi hızlandırmak amacıyla doktorunuz tarafından kulak çevresine uygulanan sargı ilk 5 gün boyunca çıkarılmaz. 5. gün sonunda kontrole gelen hastanın bandajı çıkarılır.

Kulaklarım Tekrar Eski Haline Döner mi?

Klasik yöntemle kepçe kulak ameliyatı diğer tekniklere göre kalıcı bir operasyondur. Bu sebeple uzmanlar hastalarımıza öncelikle klasik yöntemi önermektedir. Eğer operasyon sonrası kepçe kulak ameliyatı olduğunuzu unutmak istiyorsanız kepçe kulak estetiği ilk tercih edilen tedavidir. Operasyonun başarı oranı yüksek, kalıcılığı daha uzun ömürlüdür.

Riskler ve Yan Etkiler

Ameliyathane ortamında gerçekleşen her operasyonda hastayı doğru şekilde bilgilendirmek iyi bir cerrahın sorumlu olduğu ilk noktadır. Günümüzdeki imkanlarla ameliyat sonrası riskler en aza indirgenmiş olsa dahi kişiyi aşağıdaki komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmuş olması gerekir. Bunlar;

  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası kısmi ödemler oluşabilmektedir. Ortalama 10 gün içerisinde yok olan ödemler her estetik operasyonda gerçekleşebilir.
  • Ameliyat bölgesinde deri altı kanı birikmesi
  • İki kulağın eşit şekilde kafaya yaklaştırılmamış olması (açı problemi)
  • Ameliyat sonrası dikişlerin erken atması

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Profesyonel bir sağlık kuruluşunun herhangi bir estetik, ameliyat ve tedaviler hakkında yazılı olarak fiyat bilgisi vermesi (sağlıkta rekabet) yasalar gereği sakıncalı görüldüğü için kanunen uygun değildir. Ayrıca kepçe kulak ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarının sergilenmesi de hastaları korumak amaçlı kurum web sitelerinde yayınlanamaz.  Bunun için tercih edeceğiniz hastanede yapılan tüm operasyonlar hakkında fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Yorum formumuzu kullanın!

Konu ile ilgili bilgi almak için yorum bölümünden Bize yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu