Sağlık Haberleri

Nasır oluşumunu nasıl önlenir?

Nasır oluşumunu önlemek için ayak bakımının düzenli olarak yapılması, temiz çorap giymek ve doğru ayakkabı seçimini dışında yazımızın devamında vereceğimiz bilgilere de dikkat edilmesi gerekiyor. Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar, günün bitiminde yorgunluk, ağrı ya da nasır gibi sorunlarla karşılaşıyor.
Nasır oluşumundan kurtulmak için neler yapabiliriz?
1. Düzenli olarak ayaklarınızı ıslatın: Eğer ayakta nasır varsa, kuru ve ölü deriyi yumuşatmak için ayakları yıkamak ıslatmak gerekmektedir. Ilık ve yumuşak sabun dolu bir leğen içinde ayaklarınızı bekletmekle cilt yumuşayacak ve nasırın yok olması daha kolay olacaktır. Burada dikkat edeceğimiz husus; Ayaklarımızı banyo yaptırırken sıcak su yerine ılık su kullanmak gerekmektedir. Sıcak su ayakların kurumasına neden olabilir.
2. Bir ponza taşı veya ayak törpüsü ile nasırı kaldırabilirsiniz: Önce ayaklarınızı su ve sabun dolu bir leğende ıslatın. sonra ponza taşı ve ayak törpüsü ile ayağınızdaki nasırın üzerini ovun. Ayağınızı yumuşattığınız için nasır çok daha rahat kalkacaktır. Ayağınızı temizledikten sonra nemi kilitlemek için mutlaka nemlendirici sürün.
3. Ayakkabı ve çorap tercihlerinize dikkat etmeniz gerekir: Doğru ayakkabı giymiyorsanız, ayakta nasır oluşumunu önleyemezsiniz. Eğer ayağınızda nasır varsa o zaman ayakkabı giyerken ayak pedleri kullanabilirsiniz. Bu pedler farklı boyutlar ve şekillerde bulunuyor. Sizin için en uygun pedi kullanın. Ancak ilaçlı pedlerden uzak durun.
4. Özel ayakkabı giyin: Nasır nedenlerinden biri de ayak deformasyonudur. Eğer  böyle bir probleminiz varsa ayak şeklinize göre yapılmış bir ayakkabıyı giyerseniz, nasır oluşumunu da önleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu