Sağlık Haberleri

Karın Germe Ameliyatı

KİMLER KARIN GERME AMELİYATINDAN YARAR GÖRÜR?

Karın germe ameliyatı donanımlı hastanede yapılır, genel anestezi gerektirir. Karnın büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat 3-4 saat civarında sürer. Ameliyattan birkaç saat sonra yardımla yürüyebilir, 1-2 gün içinde de yardımsız olarak yürüyebilirsiniz. Ameliyattan sonra hissedeceğiniz hafif ağrı sizi rahatsız etmeyecektir, bu nedenle ameliyat sonrası dönemi yatağa bağlı kalmadan rahat bir şekilde geçireceksiniz. 1-2 günlük hastane de kalıştan sonra evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra yıkanabilir, 4-5 gün sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde 7-10 gün içinde çalışmaya başlayabilirsiniz. 3-4 hafta sonra hafif spor yapabilirsiniz.
Mini karın germe ameliyatı tam karın germe ameliyatından daha hafif olduğu ve daha az alanı kapsadığı için 1-1,5 saat sürer. İyileşme süresi tam karın germe ameliyatına göre daha kısa olup normal hayata dönüş de daha çabuk olacaktır. 2-3 gün içinde ofis ortamında çalışmalara başlayabilirsiniz. Yaraların iyileşmesi için gereken 10-15 günün ardından denize ya da havuza da girebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı sırasında kendi kendine eriyen gizli dikişler uyguluyorum. Daha sonradan dikiş aldırma ve pansuman sıkıntısı olmuyor. Ayakta rahat şekilde geçireceğiniz iyileşme döneminin ardından karınızda hafiflemeyle birlikte gergin bir karına sahip olmanın güzelliğini hissedeceksiniz.

Cinsiyetinizin hiçbir önemi yok… Kadın da olsanız, erkek de olsanız hiç kimse karın bölgesinde yağlı ve göbekli bir görünüme sahip olmayı arzu etmez. Özellikle kadınlar için dümdüz bir karın şekline sahip olmak büyük oranda önemli bir konu. Karın germe operasyonları ile karın bölgesindeki bu göbekli görüntüden kurtulmak ve son derece sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmak mümkün.

Karın bölgesinde ortaya çıkan yağlanmaların pek çok nedeni var. Bunlar arasında, yaşlanma, birden fazla doğum yapmış olma, kilo alıp vermede sıklık, hormonal değişimler, genetik uygunluk, hareketsiz yaşam sayılabilir. Tüm bunların yanına, ayrıca karnın alt bölgelerinde derinin gevşek olması, yağ birikintileri meydana gelmiş olması da karında çatlakların ve izlerin meydana gelmesine neden olabiliyor. Karın germe ameliyatı ile gevşemiş ve dolayısı ile kendini salmış olan deri çıkarılıp, karın kasları arasında gevşemiş olanlar özel yöntemler kullanılarak dikilir. Bu operasyon sayesinde istisnasız herkesin, karnının göbekli, yağlı ve sağlıksız görünümünden kurtulması mümkün. Ameliyat esnasında oluşan bu izler külot ya da bikini bölgesi adı verilen bölgede kalır ve kolaylıkla gizlenebilen makul bir şekle sahip olur.

Karın Germe AmeliyatıTıbbi adı abdominoplasti olan karın germe ameliyatı, karın bölgesi üzerinde oluşan tüm kozmetik ve görsel sorunlar için en ideal çözüm yöntemi sayılır. Bu operasyon sonrasında tüm görsel sorunlar çözülmüş, gevşemiş olan karın kasları toparlanmış, karında fazla olan yağlar alınmış, eğer karında çatlak ve/veya izler var ise bunlar da ortadan kalkar. Bu sayede hasta, gergin, estetik olarak şık, dümdüz bir karın şekline kavuşmuş olursunuz.
Eğer,
* Egzersiz ve diyet yaptığınız halde karın bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyor iseniz,
* Kilo vermenizin ardından karın bölgenizde ciddi bir sarkma ve gevşeme oluyor ise,
* Doğumdan sonra karnınızdaki şişkinlikler geçmemiş ise,
* Gebelik nedeni ile karnınızda çatlaklar ve gevşemeler oluşmuş ise,
* Genel vücut görünümünde bir sorun olmamasına ve hatta fit bit vücuda sahip olunmasına rağmen, karın bölgesinde yağlanma söz konusu ise,
*Karın germe ameliyatını engelleyecek herhangi bir sağlık sorununuz yok ise,
* Aşırı obezite gibi bir yeme bozukluğunuz yok ise siz karın germe ameliyatı için uygun bir aday olarak kabul edilebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı kaç saat sürer

Tam karın germe ameliyatı, yani total abdominoplasti, uygun donanıma sahip bir hastane ortamında yapılır, genel anestezi uygulanır ve yaklaşık 3-3,5 saat, karnın büyüklüğüne göre bazen 4 saat sürer. Durumunuza göre genelde 1-2 gün hastane bakımı yeterli olur.

Karın germe fiyatları ne kadardır?

Karın germe fiyatları oldukça farklılıklar gösterir. Mini karın germe ya da tam karın germe ameliyatı olup olmadığına göre, şişmanlık derecesine göre farklılıklar gösterebilir. Ayrıca tercih edeceğiniz hastaneye göre de maliyet değişmektedir. Ameliyatın maliyeti, karnınızın durumu görülüp ne tür bir operasyon yapılacağı ve hangi hastanede yapılacağı kesinleştikten sonra belirlenir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı yani abdominoplasti karın bölgesinin orta ve alt kısmında oluşan sarkma, gevşeme, yağ birikimi ve şişkinlik gibi deformasyonlara karşı uygulanan bir ameliyattır. Bu ameliyatta bu bölgelerdeki fazla dokular alınırken karın duvarını oluşturan kaslar da sıkılaştırılıp eski gerginliği oluşturulmaya çalışılır. Bunun yanı sıra bu bölgeye uygulanan liposuction ile bel bölgesi yağlanması da azaltılarak daha ince bir bel hedeflenir.

Karın germe için uygun kişiler

Karın germe estetiği için en uygun adaylar sağlık problemi olmayan, diyet, egzersize rağmen karın bölgesinde yağ fazlalığı, deri buruşukluğu, sarkması olan kadın ya da erkeklerdir. Dolayısıyla kişilerin varsa eğer obezite sorunlarını çözmüş yani normal kilolarına ulaşmış olmaları gereklidir. Bütün bunların yanı sıra birden fazla gebelik ya da aşırı kilo alıp vermelere bağlı olarak karın alt cildinde meydana gelen cilt çatlakları da, karın germe ameliyatından son derece fayda görür.

Karın germe ameliyatı teknikleri

Karın germe ameliyatı için uygulanan iki teknik mevcut olup bunlar tam karın germe (total abdominoplasti), mini karın germedir (mini abdominoplasti).

Göbek deliğinin üstündeki alanda herhangi gevşeme, şekil bozukluğu yoksa, göbek deliğinin altındaki seviyede hafif yağlanma, sarkma, bu bölgede belirli alanda cilt çatlakları mevcutsa, karın kaslarında herhangi gevşeme, ayrılma saptanmamışsa, mini karın germe ameliyatı kişi için yeterli olacakken karın bölgesindeki deformite göbek deliği üstünü de içeriyorsa, karındaki deformite daha ağır ise tam karın germe ameliyatı uygun olacaktır.

Mini karın germe ameliyatında bütün problem göbek deriliğinin altında olduğu için bu bölgedeki yağ ve fazlalık deri çıkarılır. Alt karın kaslarında gevşeklik varsa kaslar yakınlaştırılıp dikilir. Bu ameliyatta göbek deliğine hiç dokunulmaz. Sınırlı alanda yapıldığı için sadece alt karın kısmını toparlayan bir ameliyattır.

Tam karın germe ameliyatı ile göbek deliğinin üstündeki alanın bir kısmı da kasık bölgesine kadar işleme dahil edilip fazla deriyle birlikte yağlar kesilerek çıkarılır. Yanlardaki gerilme tam düzelene kadar o bölgeye de kesi uygulanarak tüm alan düzeltildiği için ameliyat izi arkaya kadar uzayabilir. Fazlalıkları çıkarılan alandaki karın kasları da birbirine doğru yaklaştırılıp dikilir. Bu işlem ile şişkin, bombeleşmiş karın görüntüsü de oldukça azaltılmış olur. Bu uygulamadan sonra kasığa kadarki fazla dokular kesilip çıkarılır, göbek deliği de yeni yerine yerleştirilir. En sonunda da ameliyat yerine dren konulduktan sonra bölge cerrahi olarak kapatılır. Oluşacak ameliyat izi hemen her zaman iç çamaşırının içinde kalacağı için günlük yaşamda iz görünmeyecektir. Tam karın germe estetiği sırasında uyguladığım dikiş teknikleri ile göbek deliği bölgesindeki doğal kıvrımlar da oluştururken, ayva göbeği dediğimiz doğal, gamzeli görünüm veriyorum. Ameliyat sonrası yara izi kırmızı ve oldukça belirginken aylar için de iyice hafifleyerek silikleşiyor. Karın germe ameliyatının hemen ardından oldukça çarpıcı biçimde düzelme sağladığı için yaşam kalitesini de hemen arttırarak kişi memnuniyetini de hemen sağlar.

Karın germe ameliyatı geçirdikten sonra hamile kalabilir miyim?

Evet, bu mümkündür. Karın germe estetiği geçiren kadınlar da ileriki yıllarda dilerlerse hamile kalabilirler ve sağlık açısından herhangi bir problem oluşmaz. Ancak geçirilmiş hamileliğin karın bölgesindeki yıpratıcı etkileri gözlenebilir. Yakın bir gelecekte hamilelik düşünüyorsanız karın germe ameliyatını doğum sonrasına ertelemeniz daha uygun olur.

Ameliyattan sonra ne kadar iz kalacak?

Tam karın germe ameliyatında, çıkarılacak olan deri ve yağların üst sınırını, göbek deliğinin birkaç cm üst seviyesi, alt sınırını kasık bölgesinin başladığı seviye oluşturur. Bu bölgedeki yağları ellerinizin arasına aldığınızda fazlalıklar yanlarda nereye kadar uzanıyorsa, bu uzantının en uç noktaları da yan sınırları oluşturur. Ameliyat kesisi de yanlardaki fazlalıkların sona erdiği en uç noktadan başlar, kasık üstünden devam ederek karşı tarafın uç noktasında biter. Ameliyat iziniz de bu hat uzunluğunda olur. İz, bikini giydiğinizde bikininin kapatacağı bölge içinde kalacak şekilde tasarlanır.
Tavsiye yazı : Burun Estetiği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu