Sağlık Haberleri

Alzheimer Tanısı Nasıl Konuyor?

Yaşlılık döneminde sık görülen hastalıklardan biri de Alzheimer oluyor. Genellikle ciddi boyutlarda unutkanlık ile kendini belli eden bu hastalığın tanısının konması için hekim tarafından mutlaka hastanın öyküsünün dinlenmesi gerekiyor. Çünkü unutkanlık pek çok farklı hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor ve Alzheimer düşüncesine sebebiyet verebiliyor.

Hastanın öyküsünün dinlenmesi esnasında hekim tarafından detaylara da dikkat ediliyor. Sonrasında bazı nöropsikolojik testler uygulanıyor ve mini mental durum testi ile hastanın durumu bir kez daha değerlendiriliyor. Bu test kapsamında hastanın günlük hayatı, davranışları, olaylara verdiği tepkiler gibi çeşitli unsurlar da dikkate alınıyor. Bu tür konularda daha fazla ve detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olabiliyor.

Alzheimer Tanısı İçin Gerekli Tetkikler

Tanı konabilmesi için bazı tetkiklerin yaptırılması da gerekebiliyor. Bu tetkikler arasında en önemli olanı ise EEG oluyor. EEG çekimi sonucuna göre bazı özgün bulguların hekim tarafından tespit edilmesi çok daha kolay olabiliyor. Aynı zamanda bazı radyolojik bulguların da değerlendirilmesi gerekebiliyor. Bu noktada da MR çekimi gibi farklı tetkiklerin hasta tarafından yaptırılması istenebiliyor.

Bazı genetik ve laboratuvar testlerinin gerçekleştirilmesinin ardından bazı tespitlerde bulunulabilmesi için hastadan çeşitli çizimleri yapması da istenebiliyor. Bu çizimlerde hastanın durumu daha net bir şekilde belirlenebiliyor. Bir anlamda Alzheimer tanısı konması için mutlaka yaptırılması gereken bazı testlerin yanı sıra hekim tarafından ihtiyaç duyulması halinde diğer testlerin gerçekleştirilmesi isteniyor da diyebiliriz.

Alzheimer Hastalığını İlerlemesi Durdurulabilir mi?

Alzheimer hastalığını kesin olarak durdurmak henüz mümkün olmasa da doğru tedavi ile seyrini ciddi seviyede azaltmak mümkün olabiliyor. Anca tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanının son derece önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Acıbadem Hastanesi internet sitesi ziyaret edilebilir.

Online olarak hastanenin internet sitesinde oldukça açıklayıcı bilgilere ulaşılabiliyor. Aynı zamanda doktorlar tarafından bu hastalık ile ilgili olarak yapılmış çeşitli bilgi veren açıklamalara da video olarak ulaşmak mümkün olabiliyor. Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını öğrenmek için siz de Acıbadem Hastanesi web adresine tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu