Eğitim Haberleri

Üniversite Tercihlerinde Öneriler

2012 Ösys ve Lys nin başlayacağı bu dönemlerde adayların kafaları genelde karışık olur, nereyi tercih etmem lazım ? kampüs ve barınma imkanları nelerdir? Mezun olunca nasıl bir iş bulabilirim gibi sorulara yanıt almak isteyen öğrencilere yardımcı olmak amacıyla Site editörlerimiz çeşitli kaynaklardan derlenen bilgiler ve deneyimleri Siz deperli ziyaretçilerimiz için paylaştı.

* Tercihlerinizi yaparken muhakka bir rehberden fikir alışverişi almanız Sizler için daha önemlidir. Her ne kadar gideceğiniz üniversiteyi kendinizin seçmesi daha uygun olsada bu konuda ehli kişiler tarafından görüşleri de dinlemeniz faydalı olacaktır. Akraba ve işin ehli olmayan kişileri dinlememenizi uzmanlar tarafından verilen bilgileri değerlendirmeniz de sizin için olumlu olacaktır.hangi-universiteyi-tercih-etmeliyim
* Tercih edeceğiniz üniversite hakkında yeterli bilgi edinmeli gerek internet gerekse farklı yollarla araştırmanız hatta imkanınız varsa gidip gemenizi görmenizi tavsiye etmekteyiz.

* Seçeceğiniz üniversite hakkında resmi sitelerini fazla önemsememeniz gerekmektedir. Zira sitelerinde olumsuz görüşlere pek yer veren üniverste yok denecek kadar azdır. Twitter ve sosyal paylaşım sitelerinde ve seçeceğiniz bölümden mezun olan kişilerin yorumlarını okumalı bu şekilde değerlendirme yapmanızı önermekteyiz.

* İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, Eskişehir gibi büyük yerleşim yerlerinde bulunan üniversiteleri tercih edin. Az gelişmiş şehirlerd ki kültür değişikliği ile yaşayış tarzınız, hayata bakış tarzınız arasında farklılıklar olacaktır. Çok küçük bir ayrıntı olsada değerlendirmenizde fayda var.

* Eğer maddi durumunuz iyiyse Ailenizin yaşamış olduğu yerde bölgede üniversite seçmeyin. Üniversite öğrencisi özgürlüğünü seven bir insandır. Sizlere karışmak isteyen aileniz bile olsa bazı dönemlerde buna katlanamayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse kesinlikle kendi tercihinizi seçin, Rehberlik görevi veren kişiler hariç akraba, arkadaş, aile baskısı gibi etkenleri gözönünde bulundurmayın. Bu Sizin hayatınız! Başkalarının hayatınıza karışmasını engelleyin. Seçeceğiniz Üniversite ve bölüm bundan sonra ki hayatınızı,  yaşamızını belirleyecek önemli bir unsur olduğunu da asla unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu