Sağlık Haberleri

Sağlıklı Saçlar için gerekli Besinler

Sağlıklı saçlar için düzenli olarak tüketilmesi gereken ve Saçları ışıl ışıl yapan besinler ile ilgili bilgileri çeşitli kaynaklardan derleyerek yazımızın devamında paylaşmaktayız.

Havuç : Saç derisinin sağlığını destekleyen A vitamini açısından oldukça zengin bir besin. Saç derisi desteklendiğinde zarar görmüş saç yapısı onarılıyor ve esneklik sağlanıyor. Gün içerisinde yemeklerde veya salatalarda düzenli olarak kullanmanızda fayda var.

Yumurta : Protein dışında B12, biyotin, çinko ve demir gibi kaynakları bakımından sağlıklı saçlar için çok önemli bir besin…
Protein, B12, çinko ve demir, doku onarımı ile saçların sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Sağlıklı saçlar için yumurtayı haftada 3-4 kez, 1 adet haşlanmış olarak veya omlet şeklinde yemeye özen gösterilmesi gerekmetedir.

Lahana, brokoli, ıspanak, nane, roka, tere ile maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırmaya yardımcı oluyor. Her gün düzenli olarak bu besinlerden birini, salata veya yemek olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirin.saglikli-saclar

Fındık, ceviz, badem ile kaju, fıstığı gibi yağlı tohumlarda bulunan E vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor ve saçların beslenmesine katkı sağlıyor. Her gün düzenli olarak tüketeceğiniz 10-15 adet badem veya fındık veya kaju fıstığı veya fıstık ya da 2 adet tam ceviz saçlarınızın beslenmesine katkı sağlıyor. Bu sayede saç nemini koruyor ve matlaşmanın önüne geçiliyor.

Avokado : Avokado da bulunan B5 vitamini sayesinde saçların güçlenmesini ve daha kolay uzamasını sağlıyor. Yağ oranı fazla olan bir meyve olduğundan günlük olarak ½ avokado tüketiminin üzerine çıkılmamalı…

Demir, çinko ve biyotin vitaminleri barındıran Kuru fasulye, mercimek, vb baklagiller saçların güçlenmesine yardımcı oluyor, yağ üretimini dengeleyerek saçların dökülmesini önlüyor.

Tam Tahıl Ekmeği : Her gün düzenli tüketilmesi sonucu saç kökleri besleniyor ve saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlıyor.

Kırmızı et de bulunan demir, saç köklerinin beslenmesine yardımcı oluyor, kuruluğun ve matlığın önüne geçiyor, saç dökülmesi engelliyor. Saçlarınız için haftada 2-3 kez yağsız kırmızı et tüketmenizde fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu