Sağlık Haberleri

Estetik ya da Kozmetik Cerrahi Nedir?

Estetik ya da Kozmetik Cerrahi Nedir?

Plastik cerrahi çatısı altında ele alınan bir branş olan estetik ya da diğer adı ile kozmetik cerrrahi, Estetik ya da kozmetik cerrahi, kişinin kendi beden algısı ile ilgili bir cerrahi uygulamadır. Eğer hasta, estetik cerrahi ameliyatı yaptırmayı düşünüyor ve planlıyorsa bu durumda tıbbi zorunluluklardan değil hastanın görsel endişelerinden bahsetmek mümkün olur. Kişi, kendini daha güzel ve daha çekici bulmak, aynaya baktığında kendini daha iyi hissetmek, özgüvenini ve özsaygısını artırabilmek için bir plastik cerrahi hekimi ile görüşerek estetik cerrahi ameliyatı yaptırmaya rahatlıkla karar verebilir.

Bir çok cerrahi girişimde, hatta buna plastik cerrahinin diğer dalı olan rekonstrüktif cerrahi de dahildir, hastanın, tıbbi açıdan zorunluluğu söz konusudur. Hekim, bu zorunluluğa dayanarak hastasını operasyona yönlendirir. Ancak söz konusu olan estetik yani kozmetik cerrahi ise bu noktada hekimin herhangi bir yönlendirme yapması gerekmeksizin, hastanın kendi istek, arzu, plan ve kararı yeterlidir. Eğer bir hasta, kozmetik cerrahi ameliyatı ihtiyacı olduğunu düşünüyor ise, hastanın estetik ameliyatına ihtiyacı var demektir. Hastanın taşıdığı bu duygu, operasyonun başlaması için yeterli ve gerekli bir nedendir.

Estetik cerrahi operasyonlarında her ne kadar kozmetik ve görsel endişeler ile operasyonlar yapılıyor olsa bile aynı zamanda hastanın sağlık sorunları da çözülür. Hastanın sahip olduğu yapısal problemler varsa, estetik cerrahi hekimi bu noktada da çözüm üretir. Bu sayede de hasta hem görsel tatmin elde eder, bunun yanında aynı zamanda yapısal ve/ veya fonksiyonel sorunları da ortadan kaldırılır. Bu duruma örnek vermek gerekir ise, memelerinin büyüklüğünden şikayet eden bir hasta, estetik cerrahi ameliyatı yaptırarak memelerini küçültebilir. Bu , hastaya psikolojik ve sosyolojik anlamda rahatlık ve tatmin sağlayacak bir karardır. Ancak meme küçültme cerrahisi sadece hastayı duygusak anlamda tatmin etmekle kalmaz. Aynı zamanda hastanın sağlığı üzerinde de olumlu bir rol oynar. Vücuduna oranla büyük memelere sahip olan bir hasta, memelerinin kaburgasına yapacağı baskı nedeni ile yoğun bir şekilde sırt ve bel ağrıları yaşayacaktır. Dolayısı ile hastaya yapılan meme küçültme operasyonu hastanın görsel kaygıları yanında tıbbi sorunlarını gidermiş olacaktır.

 

En sık yapılan estetik cerrahi ameliyatları arasında burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti, meme cerahisi, yüz cerrahisi, göz kapağı cerrahisi, kulak kepçesi operasyonu, vücut kontur cerrahisi yani liposakşın, abdominoplasti ve lipektomi , lazer operasyonları, çene cerrahisi sayılabilir.

 

Estetik ameliyat olmayı planlayan kişi, öncelikle sahip olduğu sorunu iyi bilmeli, bu sorunu ve operasyonla ilgili beklentilerini estetik cerrahi hekimine doğru bir biçimde ifade etmelidir. Kozmetik cerrahi ameliyatı olmayı düşünen hasta, kesinlikle bu branşta uzman olan bir hekime ulaşmalı ve tüm ameliyat öncesi ve sonrası süreci de hekimi ile birlikte yönetmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu