Sağlık Haberleri

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir

Saç Beyazlama Neden olur?

Saç beyazlaması: nedenleri ve çözümleri
Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan saç beyazlaması yaşlılık belirtileri dışında, stres, genetik faktörler, B12 eksikliği, travma sorunları gibi nedenlerle erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.
Saç kökünde bulunan ve saça rengini veren pigmentlerin, melanin hücrelerinin ölmesiyle saçlar beyazlamaya başlar.
Sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz Sadece kişiyi görsel olarak rahatsız eder.
Saçların beyazlamasının nedenleri çeşitli faktörlere bağlıdır. Yetersiz beslenme, stres, vitamin eksikliği gibi nedenler dışında saçı sürekli fönle kurutmak, aşırı sıcak su ile yıkamak, saç boyası kullanmak da saçların erken beyazlamasının nedenlerindendir.

Saç beyazlaması neden olurSaç Beyazlamasına Karış Alınabilecek Önlemler Nelerdir?
B vitaminleri, demir, bakır, iyotun yetersiz alınması da saçların erken yaşlarda beyazlamasına neden olur.  A,E,C vitaminlerini saçlaeın beyazlamasını durdurmaktadır. B12 vitamini zengin olan ürünler et, yumurta ve süt ürünlerini de tüketebilirsiniz. Karaciğere faydalı olan balık yağı alınmalıdır. Yeşil sebzeler ve havuç gibi beta karoten içeren besinlerin tüketilmelidir.
Erken yaşlarda saç boyamak da beyazlamayı tetikler. Bu nedenle erken yaşlarda saç boyasından uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz.
Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmalı, düzenli uykuya özen gösterilmelidir.  Diğer önemli bir hususta sigara kullanımıdır. Sigara saçın yaşta beyazlamasına neden olabileceği için sigaradan uzak durmak gerekmektedir.
Saç Beyazlamasına Karşı Bitkisel Çözümler
Hindistan Cevizi Yağı: Bir miktar limon suyu ile karışım yapılması Saçların daha parlak olmasını sağlar Ayrıca beyazlamaya karşı en etkili yöntemlerden birisidir.
Badem Yağı ve Alma Suyu: Badem yağı ile, alma suyu karışımı test edilip olumlu sonuçlanarak onaylanan bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Karışımı 15 dakika boyunca saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra yıkayınız.
Soğan Suyu: Yıllardan beridir kullanılan yöntemlerden birisidir.

İşte saç beyazlamasını önlemenin doğal yolu;

Malzemeler : 3 çorba kaşığı kinin yaprağı,  3 çorba kaşığı biberiye, 2 bardak su
Yapılışı : Suyu kaynattıktan sonra çerisine kinini ekleyin. 10 dakika kısık ateşle pişirdikten sonra içerisine biberiye de ekleyip, ocağı kapatın. Ağzı kapaklı bir kabın içerisine koyup kapağı kapatın. 20 dakika soğumasını bekleyin. Yapılan karışımı süzgeçten geçirin. Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra durulanma aşamasında karışımı saçlarınıza sürün. Bu karışımı haftada 3 kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu