Biyografiler

Hazal Kaya Kimdir? Biyografisi

Hazal Kaya

Hazal Kaya kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında merak edilen bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Hazal Kaya Biyografi:

Ünlü oyuncu Hazal Kaya 1 Ekim 1990 tarihinde İstanbul da dünyaya geldi. Annesi ve babası avukat olan Hazal Kaya, İstanbul Balat’ta büyüdü.  İlkokulu Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulunda görmüştür. İstanbul İtalya Lisesinden mezun olduktan sonra 2009 yılında Bilgi Üniversitesi Sahne ve gösteri Sanatları performans bölümünde eğitimine devam etti.

1997’de annesi ve babası ayrıldıktan sonra annesiyle yaşamaya başladı. 4.5 yaşında keman, 7 yaşında bale dersleri almıştır.  İlk olarak bir şeker firmasının reklamıyla ekranlara gelen Hazal Kaya hazır kahveden hijyenik pede, GSM operatöründen bisküviye, çoraptan deterjana kadar birçok markanın reklam yüzü oldu. Lisede eğitim hayatına devam ederken Cola Turka’nın reklam yüzü olmuştur. 2006 yılında Acemi Cadı dizisinde 46. bölümde konuk oyuncu olarak yer aldı. Pelin karakterini oynadı.

2007 yılında lise 2. sınıftayken ilk kez Genco adlı bir televizyon dizisinde başrol oynayarak ekranlarda boy göstermeye başladı. İlk oynadığı film ise 2011 yılında gösterime giren  Çalgı Çengi filmidir.
Halid Ziya Uşkaklıgil’in Aşk-ı Memnun romanından esinlenen ve aynı adla ekranlarda izlenen dizide Nihal rolüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran genç oyuncu Hazal Kaya; 14 Ocak 2011 de Show Tv de yayınlanan  ve Milyonları ekrana kitleyen Adını Feriha koydum dizisinde ki performansıyla da gönüllere taht kurmuştur.
Ekol Drama’da Ayla Algan’dan Sonra da Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak’tan eğitimler almıştır.  İngilizce, İtalyanca ve Almanca dillerini de konuşabilmektedir.

Hazal KayaAdını Feriha Koydum adlı dizisinde Feriha Yılmaz Sarrafoğlu karakterini,  Ay Büyürken Uyuyamam adlı sinema filminde Hülya karakterini, Bu Son Olsun adlı sinema filminde de Lale karakterini canlandırmıştır. Annesi ile birlikte Bingo reklamlarında oynamıştır.
 Hazal Kaya ATV’de yayınlanan Son Yaz-Balkanlar da rol almıştır.  2013 yılında Kanal D’de yayınlanan A.Ş.K. adlı dizide tenis hocası Azra Özak karakterini canlandırdı. İtirazım Var adlı  filmde  Zeynep Bulut rolünü canlandırmıştır.
Birçok kategoride 2014’ün en önemli isimlerini seçen ichaps’te sanatçılar kategorisinde Hazal Kaya uluslararası mükemmellik madalyası alarak “dünyanın en etkili isimleri” arasında yer aldı. TV8’de yayınlanan Maral: En Güzel Hikayem dizisinde Maral Erdem karakterini canlandırmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC kanallarında yapılan anketin sonuçlarına göre en fazla beğenilen Türk kadın sanatçılar anketinde 4. sırada yer aldı. Lebanon Awards 2015″ ödülünü kazanan tek Türk sanatçıdır.  Fox Türkiye’de yayınlanan Bizim Hikaye dizisinde Filiz Elibol Aktan karakterini canlandırmıştır. 2019 yılında Türk oyuncu, yönetmen, senarist Ali Atay ile evlenmiştir. Fikret Ali adında bir oğlu vardır.
2019  yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.
Sosyal medya adresleri : twitter.com/HazalKaya110 – instagram.com/hazalkaya
Tavsiye yazı : Çağatay Ulusoy Kimdir

Hazal Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu