Biyografiler

Damla Sönmez Kimdir

Damla Sönmez

Damla Sönmez kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında merak edilen detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Damla Sönmez Biyografi

3 Mayıs 1987  tarihinde İstanbul da doğmuştur. Annesi Bartın’lı, babası ise Diyarbakır’lıdır. 1.62 metre boyunda, 53 kilo ve Oğlak burcudur.  Tiyatroya ilgisi çocuk yaşlarda başlayan Damla Sönmez, ilkokul yıllarında Mimar Sinan’da keman ve piyano dersleri aldı. St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak tamamladı.

2004 yılında Camdan Pabuçlar dizisi ile ilk oyunculuğa ilk adımını atmış, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Güllerin Savaşı, Şubat, Türkan, Gece Gündüz, Emret Komutanım, Bir Aşk Hikayesi, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Deniz Seviyesi, Uzun Hikaye, Çakal, Mahpeyker Kösem Sultan, Kurtuluş Son Durak, Kampüste Çıplak Ayaklar gibi yapımlarda rol almıştır. Çeşitli Tiyatro oyunlarında ,Taksim Hold’em, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi filmlerde rol almıştır. 2018 yılında dilsiz bir kızı canlandırdığı Sibel adlı bağımsız yapımdaki performansıyla tüm izleyenleri adeta büyülemiştir.

2009 yılında “Bornova Bornova” filmindeki rolüyle 46.Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde “Umut Veren Genç Yetenek”, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde “Genç Cadı” ödüllerini aldı.

2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’de, festivalin Festival Genç Başkanı görevini yürütürken, “Deniz Seviyesi” filmindeki rolüyle de 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF) ‘nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.
2019 yılından beri Çukur dizisinde Efsun karakterini canlandırmıştır.  Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman mini dizisinde de yer aldı.
Ödülleri :
2018 – 25. Uluslararası Adana Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2015 – 15. Uluslararası Milano Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2014 – 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2010 – 15. Sadri Alışık Ödülleri – Umut Veren Oyuncu
2009 – 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2009 – Siyad Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2010 – Yeşilçam Ödülleri – Genç Yetenek
Sosyal medya adresi : instagram.com/iamdamlasonmez
Tavsiye yazılar : İrem Sak Kimdir – Dilan Çiçek Deniz kimdir – Hazal Subaşı Kimdir – Aras Bulut İynemli Kimdir

Damla Sönmez Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı