Biyografiler

Damla Sönmez Kimdir

Damla Sönmez

Damla Sönmez kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır, biyografisi ve hakkında merak edilen detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Damla Sönmez Biyografi

Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusudur. 3 Mayıs 1987  tarihinde İstanbul da doğmuştur. Anne tarafından Abhaz, Baba tarafından Çerkes kökenlidir. 1.62 metre boyunda, 53 kilo ve Oğlak burcudur.  Tiyatroya ilgisi çocuk yaşlarda başlayan Damla Sönmez, ilkokul yıllarında Mimar Sinan’da keman ve piyano dersleri aldı. St. Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde başladığı tiyatro eğitimini Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak tamamladı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı 2 yıl keman, 1 yıl da piyano dalında öğrenim gördü. New York Black Nexxus Academy’de Stuart Burney ile çalıştı. Tiyatro ve sinema ile birlikte televizyon dizilerinde de yer almaktadır.

2009 yılında Bornova Bornova filmindeki rolüyle 46. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri’nde Umut Veren Genç Yetenek, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde Genç Cadı” ödüllerini aldı.

2004 yılında Camdan Pabuçlar dizisi ile ilk oyunculuğa ilk adımını atmış, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Güllerin Savaşı, Şubat, Türkan, Gece Gündüz, Emret Komutanım, Bir Aşk Hikayesi, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Deniz Seviyesi, Uzun Hikaye, Çakal, Mahpeyker Kösem Sultan, Kurtuluş Son Durak, Kampüste Çıplak Ayaklar gibi yapımlarda rol almıştır. Çeşitli Tiyatro oyunlarında ,Taksim Hold’em, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi filmlerde rol almıştır. 2018 yılında dilsiz bir kızı canlandırdığı Sibel adlı bağımsız yapımdaki performansıyla tüm izleyenleri adeta büyülemiştir.

Damla Sönmez2015 yılında 18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’de, festivalin Festival Genç Başkanı görevini yürütürken, “Deniz Seviyesi” filmindeki rolüyle de 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali ‘nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu.
2019 yılından beri Çukur dizisinde Efsun karakterini canlandırmıştır.  Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman mini dizisinde de yer aldı.

Damla Sönmez bir röportajında; “modada popüler olan şeylere karşı tepkili olduğunu söyledi ve ekledi: “Genellikle içinde kendimi rahat hissettiğim parçaları tercih ediyorum. Bir anda çok popüler olan her şeye karşı tuhaf bir tepkiselliğim var. O yüzden yeni çıkan ve bir anda herkesin üzerinde gördüğümüz parçalara alışmam uzun zaman alıyor.” ifadelerini kullanmıştır.

Rol aldığı Filmler : Kampüste Çıplak Ayaklar,  Bornova Bornova , Çakal, Mahpeyker: Kösem Sultan Kösem Sultan, Kurtuluş Son Durak, Uzun Hikâye, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Deniz Seviyesi, Taksim Hold’em, Ayla, Sibel,  I am you
Rol alığı Diziler : Camdan Pabuçlar, Omuz Omuza, Kapıları Açmak, Şarkılar Susmasın, Sahte Prenses, Fırtınalı Aşk, Emret Komutanım, Gece Gündüz, Türkan, Şubat, Bir Aşk Hikayesi, Güllerin Savaşı, Aşk ve Gurur, Masum Değiliz, Çukur,  Alev Alev, Aziz
Kısa film : Alala, Korkuluk, Kesik, Brigitte, İkinci Gece, Yanlış Anlamazsan Birşey Sormak İstiyorum
İnternet Dizisi : 7 Yüz, Rise of Empires: Ottoman, Saygı
Tiyatro çalışmaları : Sürmanşet, Yalnız Batı, Savaş, Parçacıklar, Bi Parça Plastik, Hamlet

Ödülleri :
2018 – 25. Uluslararası Adana Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2015 – 15. Uluslararası Milano Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2014 – 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali – En İyi Kadın Oyuncu
2010 – 15. Sadri Alışık Ödülleri – Umut Veren Oyuncu
2009 – 46. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2009 – Siyad Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
2010 – Yeşilçam Ödülleri – Genç Yetenek
Sosyal medya adresi : instagram.com/iamdamlasonmez
Tavsiye yazılar : İrem Sak Kimdir – Dilan Çiçek Deniz kimdir – Hazal Subaşı Kimdir – Aras Bulut İynemli Kimdir

Damla Sönmez Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu