Biyografiler

Bergüzar Korel Kimdir? Biyografisi

Bergüzar Korel

Bergüzar Korel kimdir?, nerelidir?, kaç yaşındadır?, biyografisi ve hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Bergüzar Korel Biyografi

Türk oyuncu, televizyon sunucusu ve şarkıcıdır. 2 Eylül 1982 tarihinde İstanbul da doğdu. Babası Tanju Korel Annesi ise Hülya Darcan’dır. Zeynep isminde bir de kız kardeşi bulunmaktadır. Rumeli ve Arnavut kökenlidir. Genelde merak edilen isminin anlamı ise İngilizce olarak Keepsakedir.  Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’ndan sonra orta öğrenimini Yıldız Koleji’nde yaptı. Eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde tamamlamıştır. Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı. Birçok oyun ve kısa filmde yer aldı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı.

Oyunculuğa kendi isteğiyle başlayan Bergüzar Korel, bu konuda en büyük desteği oyuncu olan Babası tarafından görmüştür. Lisedeyken birkaç Tiyartoda rol alarak oyunculuğa ilk adım atmış oldu. İlk oyunculuk deneyimini 1998 yapımı olan Kırık Hayatlar’da aldı . Bir süre sonra da Şen olasın Ürgüp adlı Televizyon filiminde rol aldı. Herkesin Bildiği dizi olan Kurtlar Vadisi Irak adlı filimde  Leyla karakterini oynayarak, göstermiş olduğu başarılı performans ile otoriterlerin dikkatini çekti. Zeytin Dalı dizisinde İklim karakterini canlandırdı.
Kanal D de yayınlanan “Binbir Gece”deki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle iyice ünlenen Bergüzar Korel; 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Voleybol, buz pateni gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır. Atv de yayınlanan  Karadayı dizisinde rol almıştır. 48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde jüri üyesi olarak görev almıştır. Sosyal sorumluluk projelerinde de faaliyet göstermektedir. Türk sinema televizyonlarında ve özellikle tiyatroda kalıcı olmak istediğini ve bunun için de çok çalıştığını her fırsatta söyleyen Bergüzar Korel, Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesinde çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi ve onlara oyuncu koçluğu yaptı. Star TV’de Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programını yapmıştır. Tolgahan Sayışman ile romantik komedi Aşk Geliyorum Demez filmini çekmiştir. Casus Kızlar adlı çizgi filmde “Sam” karakterini seslendirmiştir. Atv’de yayınlanan Bitmeyen Şarkı dizisinde rol almıştır.  Muhteşem Yüzyıl dizisinde, Monica Teresse karakterini canlandırmıştır.
2016 yılında Vatanım Sensin adlı dönem dizisi ile kamera karşısına geçmiştir.  21 Şubat 2020 tarihinde, “Aykut Gürel Presents Bergüzar Korel, Vol. 2” isimli stüdyo albümünü yayınladı.
2009 yılında Halit Ergenç ile evlenmiştir. Zen Pırlanta, Pantene, Sleepy, Penti, Konzum markaların reklamlarında oynamıştır.
İnstagram adresi : instagram.com/berguzarkorel
Rol aldığı Filmler:
Aşk Geliyorum Demez , Kurtlar Vadisi Irak , Şen Olasın Ürgüp, Bir Aşk İki Hayat
TV Dizileri:
Vatanım Sensin, Karadayı, Muhteşem Yüzyıl, Bitmeyen Şarkı, Binbir Gece, Zeytin Dalı, Cemalim, Kırık Hayatlar
Ödülleri:
2014 “MGD Altın Objektif” En İyi Kadın Oyuncu – 2013 “Yıldız Teknik Üniversitesi” En İyi Kadın Oyuncu
2013 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu – 2012 “YBTB”nin Yılın Kadın Oyuncusu
2012 “Ayaklı Gazete” En İyi Drama Kadın Oyuncusu – 2012 “RTGD”nin Yılın Kadın Oyuncusu
2010 “Aslan Max” En Sevilen Çocuk Programı – 2008 “Burç Okulları” En Başarılı Kadın Oyuncu
2007 “RTGD”nin TV Yıldızı ödülü – 2006 “Altın Kelebek” En İyi Kadın Oyuncu

Bergüzar Korel Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu