Biyografiler

Alina Boz Kimdir

Alina Boz

Alina Boz kimdir, kaç yaşındadır, nerelidir, biyografisi ve hakkında merak edilen tüm bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Alina Boz Biyografi

Alina Boz, Rus-Türk oyuncudur. 14 Haziran 1998 tarihinde Moskova’da doğmuştur. 1,73 boyundadır. İkizler Burcudur.  Beşiktaş taraftarıdır. Bir ifadesinde öğrencilik yıllarında boyunun yaşıtlarına göre daha uzun olmasından dolayı kendisiyle hep alay edildiğini söylemiştir. Annesi Rus Olga Boz, babası Bulgaristan göçmeni Türk’dür. 7 yaşına kadar Rusya’da yaşadı. Dokuz yaşında tiyatro eğitimi almaya başladı. 2005 yılında İstanbul’a gelmiş ve İlkokul eğitimini İstanbul da almıştır. Özel Gökjet Havacılık Lisesi Kabin Hizmetleri Bölümünden mezun olmuştur. Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünü kazanmıştır. Türkçe’yi de geldikten sonra öğrendi. Türkiye de dans ve tiyatroya başladı. Bir Ajansa yazılarak ilk olarak Cesur Hemşire dizisinde Canan rolünde oynadı.  Ardından ‘Paramparça’ dizisindeki Hazal karakteriyle çok beğenildi.

Alina Boz2016 Kaçma Birader” adlı filmde de rol almış, Ata Demirer ile Avea reklamlarında ve bir çok reklam filminde yer almıştır. Murat Boz ile 2010 yılında Heygirl dergisinin kapak yüzü olmuştur. Sevda’nın Bahçesinde Defne karakterine hayat verdi.  Paramparça adlı dizide Hazal karakterini canlandırmıştır.   Vatanım Sensin adlı dizide Prenses Anastasia Romanova karakterini canlandıran alan başarılı oyuncu, Elimi Bırakma dizisinde Azra karakterini  canlandırarak başrol oynamıştır. Oğuzhan Koç’un klibinde  oynamıştır.

Bir röportajında  “Hayal gücüm her konuda devreye giriyor ve kendimi her zaman bir şekilde o fikirlerin peşine düşmüş olarak buluyorum. Bu benim hayatı kabul ediş şeklim” ifadelerini kullanmıştır. Aşkın kendisine huzur verdiğini belirten Alina Boz,”Doğaya da aşık olabilir insan, onu tamamladığını düşündüğü birine de. Hiç bir karşılık beklemeden duyulan temiz bir duygudur aşk” diye belirtti.

Bir röportajda, kasabada büyüdüğünü belirtiyor, “Annem Moskova’daydı, ben de ya anneannemin ya da büyükanneannemin yanında kalıyor olurdum” diyor. Türkçe’yi İlkokulda öğrendi. “Birinci sınıfa başladığım gün söyleyebildiğim tek şey “Ben Türkçe bilmiyorum”du. Rusya’da okulun ilk günü maksat okulu şöyle bir görmektir. Tek ders yapıp çıkarsın. Burada öyle değilmiş meğer. Annemle babam beni bıraktı gitti. Zil çaldı, ben eve gideceğiz diye bekliyorum. Baktım kimsenin bir yere gittiği yok, başladım ağlamaya. Sonra Allah’tan öğretmenim geldi; okulu, bahçeyi dolaştırdı ve bir şekilde anlaştık. Hızlı öğrendim ama Türkçe’yi.” ifadelerini kulanmıştır.

Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can Özer ile aşk yaşayan başarılı oyuncu, Aşk 101 adlı dizide Eda rolünü canlandırmıştır. Göstermiş olduğu performansla tüm dikkatleri üzerine çekerek kısa sürede hayran kitlesini artırmıştır.
Maraşlı adlı dizi de Mahur Türel karakterini canlandırmaktadır.
Ödülleri : Kayahan Medya Sanat Ödülleri”nde, “Yılın En İyi Genç Oyuncusu” ödülüne layık görülmüştür. 46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, Pantene Yıldızı Parlayanlar Ödülü..
Sosyal medya adresi : instagram.com/alinaboz

Alina Boz hangi dizilerde oynadı

2013 – Cesur Hemşire (Canan)
2014 – Paramparça (Hazal)
2016 – Kaçma Birader (Melis Kahveci)
2017 – Bölük (Sinema Filmi)
2018 – Elimi Bırakma (Azra)
2018 – Vatanım Sensin (Prenses Anastasia Romanova) (TV Dizisi)
2020 – Aşk 101 (Eda)
2021- Maraşlı (Mahur)
Tavsiye yazı : Mert Yazıcıoğlu Kimdir

Alina Boz Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu