Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Eğitim » Üniversite Harçları Kalktı mı?

Üniversite Harçları Kalktı mı?Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın açıklamalarıyla gündeme gelen Üniversite harçlarının kalkması öğrenciler tarafından büyük  bir merak içinde takip edilmektedir.
Üniversite Harçları Kalktı Mı ? 2012 yılı için Üniversite harç ücretleri kaldırılmadı yani kayıt veya kayıt yenileme için bu yıl harç ödenecek.
Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya bir araya gelirken yaklaşık 4 milyon öğrenciyi ilgilendiren ve 1.1 milyar lira tutan öğrenci harçlarının, “tümden kaldırılıp kaldırılmayacağının” ele alındığı öğrenildi. Toplantıda harçların Hazine’den karşılanmasının öğrencinin başarısına bağlanabileceğinin de tartışılan seçeneklerden biri olduğunun öğrenilmesinin ardından “harçların koşulsuz kaldırılıp kaldırılmadığı” tartışması başladı.

Bu arada bu uygulamayı desteklediğini belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer üniversite eğitim harçlarının öğrencilerin not ortalamasıyla ilişkilendirilmesi gerektiğini belirtti.

“Harçlar not sistemine dayandırılsın. İlk yıl devlet karşılasın. Başarılı öğrencinin harcını mezun olana kadar devlet ödesin. Ama not ortalaması düşerse, öğrenci kendi harcının bir kısmını ödemeye başlasın. Öğrencinin not ortalaması 2’nin atına düşerse mesela, o dönemden itibaren öğrenci harcının yüzde 20’sini kendisi ödesin, kalanı devlet ödesin”
Ve Üniversite Harçları kalktı

Arınç birinci öğretim ve açıköğretimde öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı.Hükümet Sözcüsü Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirten Arınç,”Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.”dedi

Bu yazımız 924 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*