Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Eğitim Haberleri » Sınav Stresleri

Sınav Stresleri

Sürekli değişen bir eğitim sistemimiz var. Öğrenciler, veliler, öğretmenler bu değişim içinde yeni sistemlere adapte olmakta zorluk çekiyor. Son olarak ilköğretimden liseye geçişte öğrencilerin girdiği sınav Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş kısa adıyla TEOG bir önceki sistemden daha iyi görünüyor. Bu sistem ile öğrencilerin başarıları anlık bir sınavla değerlendirilmiyor. Daha uzun zamana yayılan değerlendirme ile daha doğru sonuçlar almak mümkün. Öğrenciler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil derslerinden kendi okullarında öğretmenler ise farklı okullarda sınava giriyor. Sınavlar birinci dönem ve ikinci dönemde yapılıyor.
Hafta içi 2 günü kapsayan sınavlarda öğrencilerin bir gün 3 diğer gün 3 ders olmak üzere bir yılda 12 sınava giriyorlar. TEOG ile öğrencilerin mazeret sınav hakları da oluyor. TEOG soruları öğrencilerin yorumlama, düşünme, analiz, tahmin etme ve problem çözme yeteneklerine yönelik sorular oluyor.

Sınavlar 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. 20 soru sorulan sınavların Merkezi ortak sınav puanı 700 üzerinden,  Yerleştirmeye esas puan 500 üzerinden hesaplanıyor. Yerleştirmeye esas puanın %30’luk kısmını 6. 7. 8. Sınıf ortalamaları, %70’lik kısmını ise merkezi ortak sınav puanı oluşturmaktadır. Öğrencilerin esas puanlarının eşit olması durumunda ilk olarak tercih önceliğine sonra 6. 7. 8. Sınıf yılsonu başarı notuna daha sonra da özürsüz devamsız gün sayısının azlığı dikkate alınıyor. Sınav stresinin ardından başlayan puan hesaplama telaşı herkese dert oluyor.
Çoğu aile puan hesaplamada dershanelerden ya da öğretmenlerden yardım alıyor. İnternet üzerinden merak ettiğimiz her şeye ve sınav hesaplamalarına Buradan ulaşmak mümkün. Hiç sıkıntı yaşamadan okulistik.com üzerinden puan hesaplamaları yapmak çok kolay. Siteye girerek derslerin doğru sayısı, yanlış sayısını girerek toplam net sayısına ve net sayısına göre TEOG puan hesaplaması yaptırılabiliyor.

İnternet üzerinden birçok farklı yerden puan hesaplatmak mümkün. Okulistik.com ile başkasının yardımına gerek kalmadan sadece interneti kullanarak öğrencinin puan hesaplaması yapılabilir. Öğrencinin puanına göre en iyi okulu araştırma işlerine zaman kaybetmeden başlanabilir böylece. Merak edilen her şeyi bulabileceğiniz okulistik.com sınav streslerini atlatmakta en iyi yardımcınız olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*