Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Sağlık Haberleri » Ortodonti Tedavisi

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi Nasıl yapılır?
Tedaviye başlamadan önce Ortodontistin muayene sonucunda elde ettiği bilgilere göre tedavi aşamaları seçilir.

Hazırlık Aşamaları

Radyografi: İlk olarak Tüm ağzın kemiklerini ve dişlerin durumunu gösteren panoramik radyografi çekilmektedir. Bu veriler diş, alt çene, üst çene yapısı hakkında Bize bilgi vermektedir. Tedaviden sonra elde edilen verilerle karşılaştırma yapılarak aradaki farkı görmeniz de mümkündür.

Tedavi Planının Belirlenmesi
Röntgenlerin incelenmesinden sonra hastanın sorunları belirlenip uygun tedavi planları yapılır. Plan belirlenirken merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her konuda Diş Hekimine sorular sorabilirsiniz.

Tedavilerde ilk azı dişlerin arası açılıp bant yerleştirmek için ayrıştırıcılar yerleştirilmektedir. Bu esnada sadece 1 hafta takılı kalacağı için kısa bir süre biraz rahatsız olabilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dişeti problemi ve başka diş sorunları varsa braketler takılmadan önce tedavi edilmesi gerekmektedir..

Braketlerin Takılması
Braketlerin takılması için ağız açacağı aparatı kullanılır. Asit veya yapıştırıcılarla braket yapıştırıcılarının diş yüzeyine tutunması sağlanır. Daha sonra ark teli braketlerin üzerine yerleştirilir. Tel bağlandıktan sonra yaklaşık bir hafta ağızda bir basınç oluşur. Basınç dişlerinizin hareket etmesini engellemeyecektir.

Ortodonti tedavisi ağrı yapar mı?
Ortodonti tedavisinde diş tellerinin ağız içerisine yerleştirilmesi sırasında, hasta hiçbir şekilde ağrı, acı hissetmez. Tedavi esnasında hasta bir hafta 10 gün gibi bir alışma süresi geçirir. Dişler de doğal olarak dişlerde hafif bir baskı meydana gelebilir. Dişlerin hareket sağlaması için, bir kuvvet uygulanır. Sağlanan bu kuvvet sonrasında, ilk başlarda hasta biraz rahatsız olabilir. Bu rahatsızlığın önlemek için ağız gargarası veya ağrı kesiciler kullanarak alışma dönemini atlatılabilir. Teller takılırken ve çıkartılırken ağrı olmaz.

2 ) Diş telleri acı verir mi?

Diş telleri takıldıktan sonra ilk birkaç gün boyunca rahatsızlık duymak normaldir. İlk başlarda dişler sızlayabilir ve teller dil ve dudaklarda kaşınma yapabilir. Bu rahatsızlıklar, yaklaşık 1 hafta ile 2 hafta arasında geçer. Tellerin değişmesi sırasında, yeniden ayarlanması halinde, hafif derecede bir ağrı ile karşılaşılabilir. Ağrının önüne geçmek için diş hekiminizin size tavsiye edeceği herhangi bir ağrı kesici kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

ortodontiDiş Teli Takanların Dikkat Etmesi Hususlar 

Diş teli takan hastalar Diş hekiminin tedavisi sırasında söylediklerini yerine getirmeleri gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Diğer önemli bir husus ise ağız, temizliği, ağız hijyenin sağlanmasıdır.

Dişlerin üzerinde meydana gelen bir pellikül tabakası vardır. Dişlerin fırçalanmasından sonra ortaya çıkan glikoprotein tabakası, yaklaşık olarak 1-2 cm kalınlığındadır. Plak oluşumunun ilk katmanı olan pellikül, diş yüzeylerini kayganlaştırmaya, tükürükle birleşerek rahat yutkunmaya ve konuşmayı sağlamaktadır. Bu tabaka bakterilerin ve gıda artıklarının diş yüzeyine tutunmalarına da yardımcı olmaktadır. Bu nedenle dişlerin günde iki defa fırçalanması önemli bir husustur.
Ortodonti tedavisi gören kişilerde bu tabakanın yanı sıra, diş yüzeylerinin üstünde braketler, bantlar, tüpler ve bazı ağız içi apareyler vardır. Bu sebeple bakteri ve besin kırıntılarının yerleşebileceği birçok neden oluşmaktadır. Diş hekimleri normalden daha uzun diş fırçaları kullanmayı tavsiye etmektedir. Diş fırçası dışında yanında, ağız gargarası ve ağız duşu gibi yardımcı ağız bakım araçları kullanılabilir.

Sakız, lokum, çikolata gibi dişlerinize yapışarak temizlenmesi zor olan gıdaları tüketmemenizi ve dikkatli yemeniz tavsiye edilir.Asit ve şeker içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Sert gıdalar, kuru yemiş, kabuklu yiyecekler, cips ve sert şekerlerden uzak durmanız gerekmektedir. Isırarak, yenilen elma, armut, ayva gibi meyveleri küçük parçalara bölerek yemelisiniz.

Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi diş ve ağız yapısında eğrilik, çarpıklık olan ve yaş sınırı olmadan herkese uygulanabilir. Tedavi sadece estetik olarak değil çarpıklık veya eğriliğin neden olduğu konuşma bozukluğu, diş gıcırdatması gibi sağlık problemlerinin tedavisinde de uygulanabilir. Dişlerde çarpıklık olan yerler tezlenmeyi zorlaştıracağı için çürüklere, dişeti hastalıklarına neden olur.

Dişlerinde çarpıklık olanlar, Çeneleri dıştan ya da içten şekli ve biçimlerinin bozukluğu yaşayanlar, Alt ve üst çenede kapatma sorunları olanlar, Dişler düzgün hizalanmamış arasında boşluk olan herkes ortodonti tedavisi görebilir.

Ortodonti tedavisinde ilk başta ağız yapısında çürük, apse, iltihap ve diş eti problemlerinin olup olmadığı incelenir, İnceleme sonrasında bu sorunlardan birisi bile varsa, bu problemi ortadan kaldırmak için tedavi yapılarak daha sonra ortodontiye başlanılır.

Kişinin ağız yapısı ve dişteki eğriliğe göre, tedavi yöntemi ve süresi değişmektedir. Ortodontistin yapmış olduğu incelemeler neticesinde kişi için en doğru yöntem seçilir. Hastanın Estetik ve dış görünüm kaygısını ortadan kaldırmak için, estetik ve daha şeffaf diş modelleri isteğe göre tercih edilir.

Ortodonti tedavisi her yaş grubundaki kadın, erkek, genç, çocuk kısaca ihtiyaç duyan herkese uygulanabilmektedir. Diş teli tedavisinin hiçbir şekilde yan etkisi yoktur Dolayısıyla diş yapısında problem olan ve dişlerin görünümünde rahatsız olan herkes, ortodonti tedavisinden faydalanabilir.

Ortodonti Tedavisi Süresi:

Tedavi süresi kişinin yaşına, probleme, doktorunun tedavi planlamasına göre bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Ortalama tedavi süresi 18 ay olmakla birlikte beraber, sorunun şiddetine tedavi yöntemine göre 8-30 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Ortodonti fiyatları ne kadar?

Ortodonti fiyatları yapılan tedavinin niteliği, tedavinin yapıldığı yer, kullanılan malzemeye veya diş teline göre değişmektedir. Diş teli fiyatları ayrıca Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından her yıl için ayrı olarak yayımlanan tarifeye göre belirlenir.
Diş Teli Fiyatları için tıklayın

Bu yazımız 865 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*