Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Kpss de Kopya mı çekildi?

Kpss de Kopya mı çekildi?Temmuz 2012 de yapılan Kpss Sınavında Ankara da bir adayın sınav belgelerinin arasında soruların yanıtları bulundu. Kağıtta kş soru ve cevapalrın Dhanın yayınladığı soru ve yanıtlarla hemen ehemen aynı olması kafalarda ki soru işaretlerini artırdı.
Beyaz Kalem Yayınları “Sınav bittikten sonra sınav sorularını bir an önce tamamlayıp sitelerinde hemen yayımlamak için çaba sarf ettiklerini, sorulardan 57 adedini toparlayabildiklerini ve bunu internet sitelerindeki hazır deneme sınavı yazılımına yüklediklerini, hazır yazılım nedeniyle de yayımlanan PDF dokümanın alt tarafında Deneme Sınav 2 ibaresi çıktığı” açıklamasını yapmıştı.

Cumhuriyet Gazetesinden Sinan Tartanoğlunun haberine göre bir aday ise, aynı günün akşam saatlerinde Ankara Demetevlerde bulunan bir parkta, bankın altına, Eğitim Bilimleri ve Yabancı Dil Sınavına giren başka bir adayın sınav giriş belgesinin içinde küçük parçalar halinde kâğıtlar buldu. Matematik ve İngilizce sorularının ve yanıtlarının bulunduğu kâğıtları, konuları bilmediği için birleştiremediğini söyleyen aday; tarih, coğrafya, vatandaşlık ve Türkçe sorularının ve yanıtlarının yazılı olduğu kâğıt parçalarını birleştirebildi. Soruların içinde geçen anımsatıcı ifadelerin yer aldığı kâğıtta, yanıtlar olduğu tahmin edilen ifadelerin yeşil kalemle yuvarlak içine alınmış olması dikkat çekti. Kâğıtta yazan soru ve yanıtlar ile Dicle Haber Ajansı ve Beyaz Kalem Yayınları tarafından paylaşılan sorular karşılaştırıldığında büyük oranda benzerliğin olduğu ortaya çıktı.
Parkta bulunan kâğıtta not alınmış, 20 tarih, 13 coğrafya, 10 vatandaşlık ve 30 Türkçe sorusu bulunuyor.
Parkta sınav giriş belgesi bulunan adayın, küçük parçalara ayrılmış kâğıdı, sınav salonuna sokup sokmadığı ise bilinmiyor. Kurallara göre, adaylar sınav salonuna hiçbir şey sokamadığı gibi, sınav sırasında soruları ve verdikleri yanıtları not olarak da dışarı çıkaramıyor.

Mağdurlardan suç duyurusu

Soruların çalındığı iddiası ile gündeme gelen KPSSde, adaylar cumartesi günkü oturum ile ilgili suç duyurusunda bulunuyor. Yurdun dört bir yanındaki başsavcılıklara yapılan suç duyurularında “Soruları kimin, nasıl çaldığının bulunması” isteniyor.

Bu yazımız 667 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*