Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » İstanbulda 29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları Havai Fişek gösterisi

İstanbulda 29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları Havai Fişek gösterisiBu yıl 89. yıldönümü olan Cumhuriyet kutlamalarında İstanbul Boğazında da özel olarak düzenlenen 29 Ekim Havai fişek gösterileri nefelseri kesti. Havai fişek gösterileri sırasında Kız kulesi, boğaz ile birlikte adeta İstanbul masal şehirini anımsattı.
İstanbulun cadde ve meydanları bayraklarla donatılıp elektrik direklerine, üst geçitlere Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajıları ve Türk Bayrağı asıldı. Gösteriler, Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki alanda yapıldı.
Saat 19.00da başlayan ışık gösterisinin ardından havai fişek gösterisi saat 19.45te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Ortaköy Meydanından başlatıldı. Gösteride 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48 bini aşan havai fişek atışı yapılırken, her biri 8 bin watt enerji veren 150 skytracer kullanıldı.
En büyüğünün ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul Boğazında 250 metreye kadar yükseldi. Boğaz Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yer alırken, bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu. Organizasyonun enerjisi toplamda 20 bin kWA güç üreten 61 jeneratör ile sağlandı. Ay-yıldızlı havai fişeklerin de yer aldığı 15 dakikalık gösterinin müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi.
Gösterinin koreografisi, bu besteye göre yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin organizasyonu öncesi ve sırasında, 30u yurt dışından olmak üzere toplam 300 kişilik bir ekip görev yaptı. Gösteriyi, yerli ve yabancı pek çok kişi, Anadolu Yakasında Kuzguncuk Sahili, Paşalimanı Sahili, Üsküdar İskele, Şemsipaşa Sahili, Çamlıca Sosyal Tesisleri bahçesi ile Avrupa Yakasında Eminönündeki Üsküdar-Kadıköy iskeleleri arası, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe ve Kabataş sahillerinin yanı sıra gezi motorları ile İstanbul Boğazı üzerinde izledi ve bu anları fotoğrafladı.
Bu muhteşem showu izlemek için tıklayınız.

Bu yazımız 1.043 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*