Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Sağlık Haberleri » İmplant Fiyatları hakkında Merak edilenler

İmplant Fiyatları hakkında Merak edilenler

İmplant Fiyatları neden değişmektedir? Diş İmplant Fiyatlarını etkileyen faktörler İmplant Diş fiyatları hakkında Merak edilenler…
2019 yılı için geçerli olacak olan İmplant diş fiyatları aşağıda tablo halinde paylaşılmıştır.

İmplant diş Fiyatları

İmplantın maliyetini etkileyebilecek çeşitli faktörlere vardır. Diş implant tedavileri birbirine benzemez, bu nedenle diş implantlarının maliyetleri kişiye göre değişir.
Diş implantlarının fiyatları çeşitli faktörlere göre değişir, bu nedenle muayene olmadan değerlendirme yapılmadıkça kesin bir maliyet vermek imkansızdır. Kesin fiyat, doktorun hastanın ağız ve çene yapısını muayene etmesi, tedavi şekline karar vermesi ve hastanın talep ettiği protez tipine göre ortaya çıkmaktadır.

Tedavi bazı ileri cerrahi müdahaleler (alveol düzeltilmesi, sert doku greftleleme, yumuşak doku greftleme, sinüs lifting) gerektirebilir. Böyle bir müdahalenin gerekliliği de fiyat konusunda değişikliklere neden olacaktır.
İmplantlar diğer diş tedavilerine göre (protez ve köprüler gibi) biraz daha pahalı olmasına rağmen, diş kaybına kalıcı bir çözüm olduğu için, çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

İmplant Fiyatları neden farklılık gösterir

İmplant Fiyatları, yapılacak olan adete göre, implant markasına göre, Gerekli olabilecek kemik grefti gibi ek prosedürler, Tedavinizin yapıldığı şehir, Tedaviyi yapacak uzmana göre, polikliniğe göre değişmektedir.
Ülkelere göre de maliyetler değişmektedir. Yurtdışında, implant diş fiyatları değişkendir. Bunun nedeni, bazı klinikler tam işlem ve tüm donanım için fiyat vermekte bazıları ise yalnızca implantın yerleştirilmesi için bir teklif vermektedir.

İmplant diş tedavisi çok pahalı bir uygulama olmamakla beraber implant fiyatları protez markasına ve tedavi tipine göre nispeten geniş bir fiyat bandında değişkenlik gösterir. Diğer tedavi yöntemlerine göre pahalı olması dezavantajını uzun süreli ve kullanışlı olmasıyla avantaja çevirir ve bu yüzden kullanımı diğer tedavilere göre daha yaygındır.

The New York Times’a göre, tek bir dişin yerini alacak bir diş implantının maliyeti 3.000 ila $ 4.500 aralığındadır Bazı Ülkelerde implant fiyatı 1.000 sterline kadar düşebilir. Meksika’da fiyatlar 600 dolardan başlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diş implantlarının ortalama maliyeti yaklaşık 5.000 dolardır. Avustralya’da, ise diş implantı 1,620 dolarıdır.
Türk Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenen

İmplant Fiyatları 2019

Tedavi 2019 KDV Hariç 2019 KDV  Dahil %8
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene) 2.342,59 2.530,00
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç) 1.115,74 1.205,00
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç) 1.277,78 1.380,00
İmplant Çıkartılması 500,00 540,00

İmplantların Ortalama Maliyetinin Belirlenmesi

 • İmplant tedavisini uygulayan Diş hekiminin uzmanlığı: Tecrübeli Diş hekimleri tarafından yapılan implantlar daha pahalıdır. Tecrübeli ve Uzman hekim tarafından gerçekleşen tedavi riskleri en aza indirecektir.
 • Kullanılan malzemeler: İmplantlar titanyumdan yapılmaktadır. Malzeme seçimi, markası ve kullanılan malzemelerin kalitesini fiyat etkilemektedir.
 • İhtiyaç duyulan implant sayısı: Kişi birden fazla implant diş yapacaksa maliyet değişir.
 • İmplant uygulama işleminin karmaşıklığı, hastanın ağız içi durumu ve ihtiyaçları.
 • Laboratuar masrafı:
 • Coğrafi yer: İmplantların maliyeti, uygulamanın bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir. İmplantlar, Üçüncü Dünya ülkelerinde daha ucuzdur. Türkiyede’de maliyet, diş hekiminin bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilir.

Fiyatları Etkileyen Faktörler

 • Üretici Marka ve malzemeler
 • İmplant adedi (Kaç tane ve hangi dişlerin değiştirilmesi gerekiyor)
 • Değiştirilen dişleri desteklemek için gereken implant sayısı
 • İmplant yapılacak Ülke ve İl (Bazı Ülke ve şehirler oldukça pahalı)
 • Diş hekiminin deneyimi, uzmanlığı ve popülaritesi
 • Sinüs yükselmesi ve kemik grefti gibi ek prosedürler (gerekirse)

İmplant Diş Tedavisi

İmplant tedavisinin tarihi çok eski çağlara dayanır. İlk 4000 sene önce Çin de uygulanan implant tedavisinin ilk modern örnekleri 20. Yüzyılın ortalarında uygulanmıştır.

İmplant tedavisi; eksik dişlerin yerine aynı işlevi görebilecek titanyum dişlerin eklenmesi işlemidir. Titanyum diğer yabancı maddelere göre çok daha yüksek oranda vücudumuza uyum sağlar ve insan vücudu titanyuma karşı bir reaksiyon göstermez. Cerrahi bir müdahale olduğundan diş hekimlerinin yapması uygun görülmez. Günlük hayatta kolayca fark edilebilecek olan eksik dişler, kişi için özgüven eksikliği ve psikolojik travmalara ortam hazırlar.
İmplant diş tedavisi yalnızca fiziksel bir tedavi biçimi olmayıp işlevsel olarak da hastanın doğal dişine yakın bir alternatif yaratmaya çalışır. Oldukça rahat bir kullanıma sahip olmakla beraber aynı zamanda son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir ve de diğer tedavi türlerine göre daha estetik bir sonuç vaat etmektedir.

Gelişen tıbbi imkânlar ve metaryeller sayesinde günümüzde artık implant tedavisi için çene yapısının sağlaması gereken bazı koşullar ortadan kalkmıştır ve hemen hemen her hastaya uygun bir tedavi biçmi geliştirilmiştir. İmplant tedavisinin yaş açısından belli bir üst sınırı yoktur yalnızca erişkin sayılabilecek yaştaki bireylere yapılması uygundur ve enfeksiyon kapma riski nedeniyle şeker seviyesi yüksek hastalara yapılması riskli olabilir.

Müdahale esnasında genelde lokal anestezi uygulanır ancak hastanın talebi doğrultusunda ve uygun şartların sağlanması durumunda genel anestezi de uygulanabilir. Müdahale sonrası oluşabilecek ağrılar gerekli antibiyotik ve ağrı kesicilerle kontrol altında tutulur.

Operasyon Öncesi ve Sonrası

Müdahaleden önce ilk aşama olarak hastanın çene kemiğine uygun bir tedavi yöntemi ve implant seçimi yapılır. Müdahale esnasında enfeksiyon riskine karşılık ağız temizliği sağlanmalıdır.

İmplant, doğal dişlere göre fazladan bir bakım gerektirmez. Kişinin diş sağlığı için yapması gereken standart bakım yeterlidir. Ayrıca müdahale sonrası belli bir süre sigara tüketilmemesi uygun görülür.

İmplant dişin Riskleri var Mıdır?

Her cerrahi müdahale de olduğu gibi bir takım riskler mevcuttur ve kesin bir başarı beklemek mümkün değildir. Ancak diğer cerrahi müdahalelere göre başarı oranı çok yüksektir.

İmplant yapmanın Avantajları

* Çok daha iyi bir şekilde yiyeceklerin çiğnenebilmesi ve her istediğinin rahatça yenilebilmesini sağlar * Daha estetik bir görüntü verir * Öz güvendeki artış ile birlikte daha mutlu bir sosyal hayat sunar * Her türlü gıdayı rahatça tüketmeye imkan sağladığı için daha sağlıklı bir beslenme imkanı sağlamaktadır.

Hangi durumlarda implant yapılır?

•  Tek diş eksikliklerinde •  Birden fazla diş eksikliğinde •  Tam dişsizlik durumlarında

Muayene ve planlama

İmplantların yerleştirilmesi için uygun miktarda kemik bulunuyorsa birden fazla diş için tedavi uygulanabilir. İmplant uygulanması planlanan hasta, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir. Uzman Diş Hekimi tarafından yapılan inceleme sonucunda yapılacak implantın tip, çap ve boyuna; daha sonra protez tipine karar verilir. Operasyondan sonra protezler yapılıncaya kadar estetik ve fonksiyonun devamı için, geçici protezler yapılır. Bu amaçla farklı implant ve protez tiplerine bağlı olarak tedavi süresi değişebilmektedir. Tedavi süreci bir gün ile altı ay arasında farklılık gösterebilir. Kliniğimizde implant öncesinde uygulanan anestezi yöntemleri uygun şekilde yapıldığında acı duymazsınız. İmplant diş çekimi operasyonları genellikle lokal anestezi ile yapılır.
İmplant fiyatları ve konu hakkında görüşlerinizi sorularınızı yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.
Tavsiye yazı: implant markaları

Bu yazımız 1.700 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*