Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Elma Sirkesi nasıl yapılır?

Elma Sirkesi nasıl yapılır?Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre Elma Sirkesinin kilo verme, zayıflama, ve cilt güzelliği için faydalı olduğu ifade edildi. Zayıflamak için Ev yapımı elma sirkesinin tercih edilmesinin gerektiğini doğal ve hijyenik olmasının elzem olduğunu beyan eden yetkililer bu konuda ki uyarıların dikkate alınmasının ve bilinçlenilmesin gerekildiğini söylediler.
Ev yapımı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? (Tarifi): Sirke yapmaya başlamadan bir gün önce su kaynatılır ve soğutulur. Derin olarak soyulmuş elma kabukları, bayat ekmek içleri, şeker ve nohutla beraber hazırlamış olduğumuz su ile kavanoza konulur. Tuzu ilave edildikten sonra kapağı sıkıca kapatılır.
Işık almayacak bir şekilde karanlık bir yerde yirmi beş gün bekletilir. Bu zaman bitiminden sonra süzgeç üzerine bir kağıt peçete konulup büyük bir kap veya tencereye süzdürme işlemi yapılır. İlk başta tadı sirkeye benzemeyecektir ve kokusu da bir tuhaf olacaktır. Süzülmüş olan su tekrar kavanoza boşaltılarak içine iki kaşık üzüm sirkesi konulur. Kavanozun ağzı tekrar kapatılır. Bir ay daha karanlık, bir yerde bekletilir. Unutmayalım ki sirke ne kadar uzun süre bekletilirse o kadar lezzetli olur.
Malzemeler: 5 adet büyükçe yeşil tatlı elma 2 adet kesme şeker – 8- 10 adet nohut – 2 dilim bayat ekmek içi – 1 çay kaşığının ucuyla kaya veya deniz tuzu  – 3 buçuk litre içme suyu

Bu yazımız 1.248 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*