Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Biyografiler » Bob Marley Kimdir ?

Bob Marley Kimdir ?Ünlü Jamaikalı sanatçı 6 Şubat 1945 de doğdu 11 mayıs 1981 de hayata gözlerini yumdu. 130 dan fazla plak ve dillere destan olan şarkılarıyla  bir efsane olarak nitelendiriliyor.
5 Yaşındayken annesi ile birlikte Kingstona yerleşerek daha o yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlamıştır. Bob Marley Regge Müziğini tüm dünyaya duyurarak büyük bir kitle tarafından bu müziğin babası olarak vasıflandırılmıştır. Aynı zamanda gitarist, şarkıcı ve söz yazarıdır.
The Wailers Gurubu ile profesyonel anlamda müzik hayatına başlayan efsane daha sonra bu guruptan ayrılarak Thel-Threes adlı müzik gurubuna yardımcı oldu. Bu gurubun popler olmasını sağlaya ve gurup elemanlarının tabiri ile Müzik Ansiklopedisi olarak adlanıdırlmıştır.
Catch A Fire”ı 1972 yılında yayımladıktan sonra, 1973 çıkışlı “Burnin’”, 1975te kaydedilen “Natty Dread” ve 1975 tarihli “Live” albümlerini çıkarıdı. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hayranları oluşmaya başladı.
daha sonra Avrupada bir çok konser verdi.
En bilindik şarkılarından olan “Get Up, Stand Up”, sosyal karmaşayı konu edinir. ” No Woman, No Cry” gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır. Birleşmiş Milletler “Barış Madalyası”, 1978de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marleye verilmiştir.
Aynı sene insancıl yardım amacıyla Jamaikada konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.

Yaptığı “I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” gibi şarkılar ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından yıllar sonra yeniden düzenlenmiştir.

Bob Marley çok az kişinin inandığı Rastafarianizm dinine mensuptur. Bu din eski Etiyopya topraklarından çıkmıştır ki saçını “Rasta” yapmasının nedeni de dini inancıdır. “Rasta” saç stili bu gün moda olarak kullanılsa da Bob Marley buna karşıdır .Bu saç stilinin gerçek adı Dreadlock olmasına rağmen Rasta olarak bilinmektedir.

1977 yılında futbol oynarken ayak başparmağında açılan bir yaradan dolayı deri kanseri olduğu ortaya çıktı. Parmağının kesilmesini istemedi. Çünkü Rastafarianizm inancında mezara tek parça halinde girilmek istenir. 1981 yılında ağırlaşan Marley, son günlerini yaşamak için Almanyadan ülkesi Jamaikaya uçakla dönerken durumu kritikleşti. Uçağı acil tıbbi yardım için Miamiye iniş yaptı. Miami, Floridadaki Cedars of Lebanon Hastanesinde, 11 Mayıs 1981 sabahı 36 yaşında hayatını kaybetti. Son sözleri oğlu Ziggyye “Para hayatı satın alamaz” oldu. [1] Ölmeden önceki ay kendisine ülke kültürüne katkılarından dolayı Jamaikanın en büyük ödülü Merit verilmişti ama almaya ömrü yetmedi.

Bu yazımız 948 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*