Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa » Eğitim Haberleri » 2015 TUS ve STS Başvuru Tarihleri Belli oldu

2015 TUS ve STS Başvuru Tarihleri Belli oldu

2015 İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı ve Bahar Dönemi STS Tıp Doktorluğu Sınav Tarihleri belli oldu.
Sınava başvurular 19 Şubat 2015 tarihinde başlayacak olup ve 4 Mart’ta sona erecektir. Bşvurular ÖSYM merkezleri ve osym.gov.tr’den yapılabilecektir. Sınav kılavuzu ise 19 Şubat 2015 günü yayınlanacaktır.
Uzmanlık eğitiminin ve belgelerin incelenmesi
MADDE 31 – (1) Yurt dışında uzmanlık eğitimi vermeye yetkili olan bir sağlık kurumunda uzmanlık eğitimi veya uzmanlık belgesi almış olanların talepleri halinde, yabancı ülkedeki Türk misyon şefliklerince onaylanmış uzmanlık eğitimine ilişkin belgeleri Bakanlıkça incelenir.
(2) Bakanlık, yabancı ülkelerde yapılan uzmanlık eğitiminin o ülkenin usul ve esaslarına uygun olarak yapılıp yapılmadığını araştırır, kanıtlayıcı her türlü belge ve dokümanın verilmesini isteyebilir.
(3) Uzmanlık eğitiminin bir yıldan fazlasını Türkiye’de yapmış olanların denklik işlemi yapılmaz.
TUS sorularının hazırlanma şekli şu şekilde olmaktadır:
ÖSYM YÖKden her bölüm için en az 3 veya 4 öğretim üyesi ismi ister. Bu öğretim üyeleri sahasında bilinen ve site edilmiş profesör veya doçentlerden oluşur.
Soru kitabı veya TUS kursunda görev almadığına dair kesin yeminleri alınır. Bu tür iş yapanlar soru hazırlayamaz.
Seçilmiş öğretim üyeleri telefon ile aranır ve randevu verilir Özel araç ile sınav hazırlama merkezine götürür.
Üzerleri aranır, üzerinde kitap vb varsa alınmaz. Özel odaya alınır. Masasında kendi konusu ile ilgili temel son baskı en az 3-4 kitap vardır. Ellerine standart soru hazırlama formu verilir. Formda soru kısmı, cevap kısmı, cevap doğru ise niçin doğru yanlış ise niçin yanlış olduğu referans kitap sayfası ile birlikte yazılır.
Soru bitince cevap açıklaması istenir. Bu öğretim üyesine daha önceki öğretim üyeleri tarafından hazırlanan sorular verilir ve doğrulukları test edilir. Bu soruları % kaç kişinin bileceği sorulur. Bu soruları hiç kimseye hiç bir şekilde söylemeyeceğine dair yeminleri alınır. Bu sorular dil uzmanına gönderilir ve gerekli düzeltme yapıldıktan sonra soru basılacak hale gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*