Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Eğitim » 2013 SBS Başvuru Kılavuzu yayınlandı.

2013 SBS Başvuru Kılavuzu yayınlandı.8. sınıf öğrencilerinin gireceği Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Seviye Belirleme Sınavının (SBS) başvuruları 4-22 Martta yapılacak. 8 Haziranda düzenlenecek sınavın sonuçları ise 12 Temmuzda açıklanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı 2013-SBS Başvuru Kılavuzunu yayımladı. Buna göre, 4-22 Mart tarihlerinde başvurularını yapan öğrencilerin Sınav Giriş Belgeleri, 27 Mayısta internette yayımlanacak. Sınav, 8 Haziranda düzenlenecek sonuçları ise 12 Temmuzda duyurulacak.
Öğrenciler bilgi almak için YEĞİTEK Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığının yanı sıra Alo 147 MEB İletişim Merkezine arayabilecek.
Sınav tüm il merkezleriyle başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde yapılacak. Yurt dışında ise en az on öğrenci olması durumunda Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü, ve Bişkekte merkezi sistemle aynı anda sınav yapılacak.

2013-SBSnin başvuru işlemleri e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Bu nedenle öğrencilerin sistemdeki bilgilerinin güncel olması gerekiyor. Öğrenciler sınav kılavuzuna www.meb.gov.tr ve www.oges.meb.gov.tr adreslerinden ulaşabilecek. Polis kolejine başvuracak öğrenciler ise başvuru işlemlerini Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden takip edebilecek.
Sınava başvuracak öğrenciler bankaya sınav ücretlerini yatırmadan önce e-Okul sistemindeki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettirmesi gerekiyor. Öğrenciler 10 lira olan sınav ücretini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankasının ilgi hesaplarına veya bu bankaların internet şubelerinden yatırabilecek.
E-Okul sistemindeki öğrenci bilgilerinin eksik veya hatalı olması, öğrenci sınav ücretinin yatırılmaması, yurt dışından başvuracak öğrencilerin belgelerinde eksiklik olması durumunda bu öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.
2013SBS sonuçları 12 Temmuzda www.meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanacak. Sonuçlar postayla gönderilmeyecek.

Bu yazımız 718 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*