Anasayfa » Eğitim Haberleri » 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Lisans Yerleştirme sınavlarının bitmesininin ardından ÖSYM resmi internet sitesinde 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu 24 Haziran tarihinde yayınladı.
Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak ? : 15-25 Temmuz 2013 tarihleri arasında sınav sonuşları açıklandıktan sora adaylar tercih işlemlerine başlayabilecek. Sitede yayınlanan kılavuz adaylara ön bilgiler vermek amacıyla eklenmiş olup LYS sonuçlarının ardından ÖSYMnin sitesinden yeniden yayınlanacak olan kılavuzu ve duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. 2013 Üniversite Tercih Hizmeti ücreti 3,00 TL, Yeni şifre edinme ücreti 2,00 TL olarak belirlenmiştir.
Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak ?: 2013 – 2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt Tarihleri: 2 – 6 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
Önemli : Tercih yapmayan, tercihi geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran ve aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler geri verilmeyecektir. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir. Kılavuzda yer alan ücretlerin dışında başvuru merkezlerine,  osymbaşka bir ad altında, herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
Başvuru, sınav ve sınav sonuçları konusunda adaylarca gönderilecek her tür dilekçe için yazışma adresi: ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı (SHDB) 06538 Bilkent – ANKARA
ÖSYM Telefon : 444 ÖSYM – 444 67 96 (Çağrı Merkezi
Bilgilendirme : Yerleştirme Puanları hesaplanırken adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarının çarpılacağı katsayılar nelerdir?
Puanlar hesaplanırken tüm adayların OBPleri 0,12 katsayısıyla çarpılacaktır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların OBPleri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına eklenecektir. Adayların , okul türü ve alanlarına göre OBPlerin hangi yükseköğretim programlarına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına katılacağı Tablo 6A ve Tablo 6B.1de yer almaktadır.
2013 ÖSYS Üniversitelerin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2018 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Takvimi

2018 DGS – Dikey Geçiş Sınavı başvuruları, 2018 DGS sınavı ne zaman? ...