Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Eğitim » 2012 Üds Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu

2012 Üds Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu7 Ekim 2012 de yapılacak olan Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı’na (ÜDS) Sonbahar dönemi başvuru işlemleri 27 Ağustos-5 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Konuyla ilgili ÖSYM duyuru yayınladı.
2012 Üds Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzu yayınlanmıştır. Üds başvuru kılavuzuna ulaşmak isteyen adaylar
vermiş olacağımız bağlantıdan kılavuza ulaşabilirler. Başvuru kılavuzu pdf formatında paylaşılacağı için bilgisayarınıza
indirebilirsiniz.

2012 Üds Sonbahar Dönemi Başvuru bilgisi için Kılavuzu incelemenizi tavsiye etmekteyiz. Başvuru Kılavuzu’nda Üds ile ilgili gerekli olacak tüm açıklamalar detaylı olarak anlatılmıştır. 2012 Üds Güz Dönemi Başvuruları ile ilgili olarak hazırladığımız Üds Başvuru Rehberi’nden de bilgi alabilirsiniz.
2012 Üds Başvuru Kılavuzuna İlişkin Ösym Duyurusu

Doçentlik Sınav Yönetmeliği uyarınca, doçent adaylarının Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavına (ÜDS) girmeleri gerekmektedir. Bu sınav ile ilgili bazı bilgiler aşağıdadır:

1. ÜDS Alman, Fransız ve İngiliz dillerinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere üç ayrı alanda, yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illeri ile Lefkoşa ve Bişkekte (Kırgızistan) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır.

2. 2012-ÜDSnin ikinci uygulanma tarihi 7 Ekim 2012dir. Başvurular 27 Ağustos-5 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2012-ÜDS Sonbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

3. ÜDSde 100 üzerinden 65 veya daha fazla puan alan doçent adayları başarılı olacaklardır. Yabancı dil koşulunu karşılamak için, doktora adayları ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da ÜDSye girmeleri ve 100 üzerinden 55 veya daha fazla puan almaları gerekmektedir.

4. Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmelikleri uyarınca, mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır. Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır.

5. ÜDS sonuçları yüksek lisans programlarına giriş için de kullanılabileceğinden, lisans programı mezunu ile lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebileceklerdir. Ancak bu öğrencilerin ilgili üniversiteden yüksek lisans programları için ÜDS sınav sonuçlarının kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmeleri gerekmektedir.

6. Başvuruların nasıl yapılacağına, sınavın uygulanmasına ve sınav sonuçlarının kullanımına ilişkin ayrıntılı bilgi 2012-ÜDS Sonbahar Dönemi Kılavuzundan edinilebilir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
Başvuru Kılavuzuna ulaşmak  için tıklayınız.  – 2012 Üds Sonbahar Dönemi Başvuru Formu için tıklayınız. –  2012 Üds Sonbahar başvuru işlemleri için tıklayınız. 2012 Üds Sonbahar dönemi sınav başvuru merkezleri

Bu yazımız 806 kez okunmuş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*